Kategori | Makyaj

Kozmetikler ve Deri Döküntüleri

Kozmetik ürünlerin sebep olduğu döküntüler, genellikle ürünün kullanılması ardından başlayan ekzema ile karakterize olup allerjik mekanizma veya tahriş ile alevlenir. Çoğu olgularda tek neden kozmetik ürünlerken, bazen güneşe maruziyet de ilave rol oynar. Bu durumda fotodermatitden söz edilir.

Tahrişe bağlı

kozmetikler

kozmetikler ve deri döküntüleri

Kullanılan ürünün içeriğindeki kimyasal ajana bağlı olarak ortaya çıkan tahriş sonucu, dudak iç kısımları ya da göz çevresi derisinin (mukoz membranların) bütünlüğü bozulabilir. Bu durumda kullanılan ürünün tahriş yeteneğine, konsantrasyonuna, cilt veya mukozada kalış süresi ve derinin direncine bağlıdır. Yanma hissi ön plandadır. Zeminde akne veya ekzema gibi bir problem olması derinin tahriş riskini artırır.
Kozmetik ürünün kullanımdan birkaç dakika sonra başlayan belirtiler, etkeni belirlemeyi kolaylaştırır. Eğer pek çok ürün bir arada kullanılıyorsa, etkenin belirlenmesi zorlaşır. Genellikle yüzde kelebek şeklinde, ılımlı bir kızarıklık ve bazen göz kapaklarında hafif şişlik olur. Bu durumda yapılması gereken yüzün sadece suyla yıkanmasıdır. Nem ihtiyacı için sadece gliserol ve gül suyu kullanılabilir. Eğer göz ve dudak kısmında tutulma yoksa bu bölgelere makyaj yapılabilir. Diğer bütün kozmetikler birkaç ay kesilmelidir.

Allerjik temas ekzeması

Yüzdeki allerjik ekzemaların %40’ı kozmetik nedenlidir. Yan etkisi olan 3 ana grup vardır: Cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri. Diğerleri ise ojeler, parfümler, temizleyiciler, güneşten koruyucular ve traş kremleridir.
Allerjiyi yapan genellikle ürünün içindeki parfüm veya koruyucu maddedir.
Kaşıntı ana belirtidir. Kızarıklık ve kepeklenme olabilir. Belirtilerin lokalizasyonu etkileri belirlememizi sağlar. Örneğin yanaklarda; süt, tonik krem, fondöten veya allık akla gelirken, göz kapağında; far, eye liner ve rimelden şüphelenilir. Tırnak cilaları da, göz kapağı veya kulak gibi bölgelerine farkında olmadan sıkça dokunan kişilerde allerjiye yol açan etkenlerdir.
Koltuk altlarında deodorant veya terlemeyi engelleyen ürünler allerjik ekzema yapabilirler.
Kesin tanı için; dermatoloğunuzdan “yama testi” isteyebilirsiniz.

Fotoduyarlık

Tahriş ve alerjik ekzemadan sonra, kozmetiklerin yaptığı üçüncü en sık yan etkidir. Güneş ışığına aşırı deri cevabı (fototoksik reaksiyon): Ödemle beraber kızarıklık ve bazen su dolu kabarcıklar ve kozmetiğin sürüldüğü alanda keskin bir sınır vardır. Çok kısa sürede ortaya çıkar, günler, haftalar sürebilir. Bazen yerinde pigmentasyon bırakarak iyileşir. Fotoduyarlılık bazen de ekzema benzeri döküntüler yapar. (Fotoallerjik reaksiyon) Bunlar güneş görmeyen yerlere doğru da yayılabilirler.

Sonuç
Günümüzde kozmetiklerin kullanımı büyük bir risk taşımaz. Arada görülen döküntüler nadir ve hafiftir. Kozmetik seçiminde dikkat edilecek nokta, cilt tipinin bir uzman tarafından belirlenmesi, güvenilir markaların tercih edilmesi, gereğinde hassas ve allerjik kişilerin ürünün tester’larını satıcıdan rica ederek kolun iç yüzeyinde denedikten sonra uygulaması, riskleri azaltır.

Sağlık ve güzellikle kalın…

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar