Kategori | Sağlık Bilgileri

Kronik böbrek yetmezliği neden oluşur?

Erken tedavi bir çok hastalıkta olduğu gibi kronik böbrek yetmezliğinde de önemlidir. Bazı tedaviler ile kronik böbrek yetmezliği engellenip gelişimi yavaşlatılabilir.

Kronik böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni kontrol altına alınmamış diyabettir. Diyaliz tedavisi gören hastaların yüzde 30-40 gibi büyük bir oranının böbrek yetmezliği rahatsızlığının diyabetten kaynaklandığı belirtiliyor.

Böbreklerin metabolizmadaki atıkların dışarı atılması ve kan basıncının düzenlenmesi gibi önemli görevleri vardır. Diyabetten kaynaklanan böbrek hasarlanması “diyabetik nefropati” olarak adalandırılır. Böbreklerin süzme hızında azalma ve idrarda albumin-protein varlığı olarak bu durum kendini gösterir. Bu hasarın tespiti için mikroalbuminüri adlı idrar testi ile protein kaçağı aranır. Bu protein kaçağı önlem alınmazsa ilerleyici böbrek hasarına yol açabilir.

Özellikle de Tıp 2 diyabetli hastalarda olan yüksek kan basıncının diyabetin nefropatinin gelişimine yol açtığı belirtiliyor. Hastaların testlerini düzenli olarak yaptırmaları gerekir.

Kronik böbrek yetmezliği risk grubuKronik böbrek yetmezliği

  • Kan şekeri yüksek olanalar
  • Sigara içenler
  • Obez kişiler
  • Erken yaşta ortaya çıkan diyabet
  • Genetik yatkınlık

Kronik böbrek yetmezliği belirtileri

Kronik böbrek yetmezliğine özgü bir belirti bulunmamaktadır. Hastalık ilerledikçe kan basıncının yükeskliği, vücutta şişmeler, böbreklerin süzme fonksiyonun bozulması, halsizlik, mide bulantıları, iştahsızlık, uyku düzeninde bozulmalar, kaşıntı, iştahsızlık gibi şikayetler artış gösterir. Bu hastaların doktor reçetesi olmadan ilaç kullanmamaları gerekir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar