Kategori | Sağlık Konuları

Kronik Hastalıklar ve Egzersiz

Kronik yani süreli hastalıklar tedavi edilemeyen ancak ilaçlar veya diğer tedavi seçenekleri ile kontrol altında tutulabilen hastalıklardır. Bu hastalıklar yaşlı insanlarda sıkça görülür. Kronik hastalıklar arasında şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kalp damar sistemi rahatsızlıkları ve artrit sayılabilir.

Klasik olarak belirli bazı kronik hastalıkları olan insanlarda egzersiz önerilmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar çoğu yaşlı insanlarda egzersizin hastalığın kontrol altında tutulduğu dönemlerde uygulanması halinde kronik hastalıkları bir miktar düzeltebildiğini göstermiştir.

Konjestif kalp yetmezliği yaşlılarda görülen ciddi bir kronik durumdur. Bu durumda olan kimselerde kalp her atımda içinde bulunan kanın tümünü pompalayamaz ve böylece akciğerler de dahil tüm vücutta su tutulur. Konjestif kalp yetmezliğinde kalp ritmi bozuklukları da görülür. Yaşlı insanlar daha çok bu durum nedeni ile hastaneye yatırılmaktadır.

Neden konjestif kalp yetmezliği olan kişilerde vücuttaki tüm kaslarda zayıflamanın olduğu ve sonunda kişiyi gündelik işlerini bile gerçekleştiremez bir noktaya getirdiği bilinmemektedir. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerde direkt kas gücünü artıracak herhangi bir ilaç bilinmemektedir, ancak ağırlık kaldırmak gibi kas yapıcı egzersizlerin bu insanlarda kas gücünü artırdığı bilinmektedir.

Konjestif kalp yetmezliği gibi kronik bir durumun olması belki de sizin egzersiz yapamayacağınız anlamına gelmemektedir. Ancak konjestif kalp yetmezliği gibi bir hastalığın stabil bir fazında oldukları takdirde orta ağırlıkta bir yürüme gibi dayanıklılık egzersizlerinin kalp ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğine ilişkin kanıtlar bulunmaktadır. Çoğu kronik hastalık gibi konjestif kalp hastalığının da dahi iyi ve daha kötü olduğu zamanlar birbirini izler ve bu böyle sürüp gider. Bu tür bir hastalığın stabil fazında olan bir kişiye faydalı olabilecek türden egzersizler hastalığın stabil olmayan fazında olan insanlar için çok zararlı olabilir.

Eğer kronik bir hastalığınız varsa belki şu an kendi kendinize hastalığınızın ne kadar stabil olduğunu sormaktasınızdır ve böylece egzersizin size zararlı olup olmayacağını merak etmektesinizdir.

Eğer kronik bir hastalığınız varsa büyük bir olasılıkla doktor kontrolu altındasınız demektir. Doktorunuz size büyük bir olasılıkla sorun çıkarabilecek belirtilerden bahsetmiştir.

Böyle bir durumunuz varsa bunu ilkin doktorunuzla görüşmeniz ve egzersiz yapıp yapamayacağınızı veya ne zaman başlayabileceğinizi belirlemeniz gerekir.

Şeker hastalığı ise bir diğer kronik hastalıktır. Kanda fazla şeker bulunması tüm vücut için zararlı olmaktadır. Egzersiz bu fazla şekerin bir kısmının kullanılmasına yardımcı olabilir.

Şeker hastalığının en sık rastlanılan şekli fizik aktivitesizlik ile ilgilidir. Bir başka deyişle fizik aktivite içinde olduğunuz takdirde bu tür bir şeker hastalığına yakalanma olasılığınız daha azdır.

Şeker hastalığınız vücudunuzda belirli hasarlara neden olmuşsa (örneğin kalp damar sisteminizde, gözlerinizde veya sinir sisteminizde) ilkin doktorunuza danışmanız gerekir. Kan şekerinizi düşürmek için insülin veya hap kullanmakta iseniz doktorunuz egzersizle birlikte dozunuzu yeniden ayarlamak zorunda kalabilir.

Herhangi bir kronik hastalığa yakalanma riskiniz fazlaysa, örneğin ailenizde kalp hastalığı veya şeker hikayesi varsa veya sigara kullanıyorsanız ya da şişmansanız fiziksel aktivitelerinizi artırmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yukarıda kronik bir hastalığınız olduğu zaman dikkat edilmesi gerekenleri okudunuz. Başka durumlar da dikkat edilmesi gereken noktalar içermektedir. Eğer aşağıdaki şıklardan herhangi biri sizinle ilgili ise egzersize başlamadan önce doktora danışmanız gerekir:

 • Henüz tanı konulmamış yeni bir semptom
 • Göğüs ağrısı
 • Düzensiz ve hızlı nabız
 • Ciddi nefes darlığı
 • Tanı konulmamış hızla kilo kaybetme
 • Ateşin de eşlik ettiği pnömoni (zatürree) gibi enfeksiyonlar
 • Su kaybına ve nabız artışına neden olan ateş
 • Akut derin ven trombozu
 • Belirtilere neden olan fıtık
 • Ayak veya topukla ilgili şikayetler
 • Eklem şişmesi
 • Belirli göz rahatsızlıkları; retina kanaması, retina detaşmanı. Katarakt veya göz içi lens yerleştirilmesi ameliyatı veya laser ameliyatı gibi göz ameliyatından sonra doktorunuza danışmalısınız.

Eğr 40 yaşının üstünde erkek veya 50 yaşının üstünde bir kadınsanız ve orta şiddette fizik aktiviteler yerine yoğun fizik aktivitelerde bulunmak istiyorsanız ilkin doktorunuza danışmanız gerekir. Gizli kalp hastalığı olan kimseler için yoğun fizik aktivite problem yaratabilir, çünkü bu insanlar herhangi bir belirti olmadığı için kalp rahatsızlıklarının farkında olmayabilirler.

Uygulamak istediğiniz egzersizin yoğun olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için birkaç yol bulunmaktadır. Eğer herhangi bir eylem nefes almanızı sıklaştırıyor ve fazla miktarda terlemenize neden oluyorsa bu eylem yoğun bir eylemdir.

Bazı kimseler için koşmak yoğun bir aktivite olabilirken diğerleri için yürümek bile aynı yoğunlukta bir eylem sayılabilir. Bir aktivitenin yoğun olup olmadığı sizin sağlık durumunuz ile yakın ilişkilidir.

Yakın zamanda eğer kalp krizi geçirmiş iseniz hastaneden taburcu edilmeden önce doktorunuz size belirli egzersizler önermiş olmalıdır. Çalışmalar kardiak rehabilitasyon programının bir parçası olarak yapılan egzersizlerin kişinin genel durumunu düzelttiğini ve hatta ölüm riskini azalttığını göstermiştir. Eğer bu tür öneriler almadıysanız doktorunuzu arayarak egzersizlerle ilgili önerilerini alın.

Bazı durumlarda belirti olmasa bile yoğun fizik aktivitelerde bulunmak tehlikeli olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizde de bulunuyorsa egzersize başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

 • Abdominal aort anevrizması (kalbin ana atardamarının duvarındaki bir incelme)
 • Kritik aort stenozu, kalbin kapakçıklarının birindeki daralma
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar