Kategori | Şifalı Bitkiler

Lavanta çiçeği

Etkileri: Midevi, idrar söktürücü, kurt düşürücü, ağrı kesicidir. Termeyi sağlar. Antiseptik, yara iyi edici, balgam söktürücü, idrar yolları iltihaplarını giderici, egzama yaralarını iyi edici, sinir ve kalp kuvvetlendirici etkileri vardır. Sara ve astıma genel güçsüzlüğe, grbe, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına, kadınları akıntılarına ve genel olarak görme zayıflıklarına karşı da etkilidir.

Hazırlanışı: Demleme: Bir küçük lavanta çiçeği dalı, bir litre suyla demlenir. Günde 3-4 fincan içilir. kompres ve friksiyon şeklinde dıştan kullanılmak istenirse bir avuç bitki bir litre suda demlenir.

Kullanılım şekli: Çiçekleri kullanılır. Çiçekleri açmadan toplanır ve su buharı ile distile edilerek, hemen uçucu yağ elde edilir. Uçucu yağında organik asitler, pinen, kâfur, camphen vs. gibi maddeler bulunur. Lavanta çiçeği, kuvvet verici, idrar söktürücü ve romatizmaya karşı çay hâlinde kullanılır. Çok iyi bir koku vericidir. Hâricen yatıştırıcı olarak da kullanılır. Parfümeri sanâyiinde kullanılan önemli bir bitkidir. Lavanta çiçeğinin bir türü olan Lavandula stoechas, Karabaş olarak bilinir.

Türkiye’de yetiştiği yerler: Kuzeybatı-batı ve güneybatı Anadolu.

Yabancı dillerdeki adı: Lavendel / Lavande / Lavender / Lavandula

Nasıl temin edebilirsiniz: Kuzeybatı-batı ve güneybatı Anadolu bölgelerinde bolca bulunur.

Dış Görünüş: Haziran-Ağustos ayları arasında mâvi veya mor renkli çiçekler açan, 20-60 cm boylarında, aromatik kokulu, çok yıllık, otsu veya çalımsı bitkiler. Daha çok deniz ikliminin bulunduğu batı bölgelerimizde yaygın olan lavantanın, Türkiye’de yetişen iki türü vardır. Bunlar, Lavandula stoechas ve L. angustifolia’dir. Ayrıca daha ziyâde kültürü yapılan, Ingiliz lavanta çiçegi (L. spica) olarak bilinen türü de bulunur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar