Kategori | Hamilelik

Lohusalık

Bebeğin doğması ile başlayan ve anne organizmasında ile genital yollarda gebelik ve doğuma bağlı gelişmelerin gebelikten önceki durumuna dönüşmeleri için geçen 6-8 haftalık döneme lohusalık, kadına da lohusa denir.

Plasentanın rahim içinde yapışık olduğu duvardan ayrıldığı zaman bir yara dokusu oluşur. Bu yara dokusu ilk günlerde (5 ila 10 gün) kanama şeklinde akar. Daha sonra kahverengimsi bir hal alır. Zaman geçtikçe pembeleşir ve akıntı şeklinde yaklaşık 40 gün gelmeyi sürdürür. Bu süre içinde ayarka duş alabilirsiniz. Havuza, denize girmek ve küvette yıkanmak ise sakıncalıdır. Cinsel ilişki altı hafta sonra doktor kontrolünden sonra başlar. Plasenta çıktıktan sonra gebelik hormonları kesilir. Emziren kadınlarda süt hormonu prolactin salgılanmaya başlar. Bu hormon regl olmayı va hamile kalmayı önler, ancak her 2,5-3 saatte bebeğinizi emzirmelisiniz ki bu hormonun kandaki seviyesi, hamile kalmanızı önleyecek düzeyde olsun. Emzirmenin gebeliği önleyeceğini düşünmek yanıltıcı olabilir. Geceleri emme süresi uzadığında kandaki prolactin (süt hormonu) düzeyi düşebilir ve hamile kalabilirsiniz. Bu nedenle doktor kontrolüne gittiğinizde aile planlaması ile ilgili önerilerinden birini seçebilirsiniz.

Doğum sırasında hazne girişinde kesi olursa (epizyo) doğum sonrasi ilk günler ağrılı olabilir. özellikle ilk gün dikiş üzerine uygulanacak soğuk kompres dikişte ödem (şişlik) ve hematom (doku içi kanama sonucu oluşan mor şişlik) olmasını önler ve iyileşme çabuklaşır. Rahim doğumdan sonraki günlerde 4 aylık gebelik büyüklüğündedir, ancak her gün yavaş yavaş küçülerek pelvis kemiği içindeki yerine 15-20 gün içinde geri döner. Bu küçülme hareketini emzirme sırasında hissedersiniz

Doğum sonrası dönemde kadınlar % 20 ile % 40 sıklıkla bazı duygusal ve bilişsel rahatsızlıklar gösterebilirler. Birkaç hafta sürebilen bu rahatsızlıklar, hormonlardaki değişmelere, çocuğun özellikle cinsiyetteki beklentileri karşılayamadan doğmuş olmasına ve annenin artan sorumluluklarıyla baş edememesine bağlanmıştır. çok nadir durumlarda ise yaşanan yoğun depresyon hali loğusa kadını intihar düşüncesine kadar götürebilir.

Bazen bu sorunlar babalarda da görülebilir. Bunun sebepleri ise artan sorumluluk, azalan cinsel ilişki, eşinin ilgisini bebeğe yöneltmesi ve sorunlu bir evliliğe çocuğun getirdiği bağlayıcılık olarak açıklanabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar