Kategori | Makyaj

Makyaj Çantası Operasyonu

Makyaj Çantası Operasyonuna Hazır mısınız?

Makyaj Çantası Operasyonu

Aylardır aynı nemlendiricileri kullanıyorsan, pudra ve fırçalarını bir senedir değiştirmediysen, geçen yaz tatilinden kalma güneş kremini kullanıyorsan durum vahim demektir. Şimdi hemen makyaj çantanı bir çöp kutusuna boşaltıyorsun!

Güzellik ürünleri bayanların vazgeçilmez parçalarındandır. Onları o kadar çok severler ki atmaya kıyamazlar. Öyle ki çoğunun son kullanma tarihi çoktan geçmiştir bile.

Doğal güzellik ürünleri ve kimyasal kozmetikler zamana karşı direnemezler.
Bunun bilincinde olmayan bayanlar ise tarihi geçmiş ürünleri kullanmaktan da geri kalmazlar.

Dermatologlar ve güzellik uzmanları, yıllanmış fırçaların, tarihi geçmiş rujların, açıkta bırakılmış kremlerin cilt için büyük tehlike arz ettiklerini belirtiyor. Bu nedenle bu malzemelerin iyi muhafaza edilmesini ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmesini söylüyorlar.

 

Fırçalarınızı Temizleyin


Uzmanlar makyaj fırçalarının ömrünün en fazla 6-7 ay arasında değiştiğini söylüyor. Bu süreyi uzatmak için de bir kaç taktik veriyorlar.

Her makyaj sonrasında fırçaların temizlenmesi gerekiyor. Bu hem fırçanızın ömrünü uzatıyor hem de cildinizde bakteri üremesinin önüne geçiyor.

Ayda bir kremli şampuanlarla fırçaları temizlemek çok önemli. Fırçanızı kullanmamış olabilirsiniz, fakat bu onun kirlenmeyeceği anlamına gelmez.
Bunun yanında temizlik için su ve alkol bazlı hijyenik ürünler kullanabilirsiniz. Fırçalarınızı ıslak bir şekilde çantanıza atmamanız gerekir. Temizlik işlemi bittikten sonra 30-40 cm uzaklıktan tutulan bir fön makinesiyle kurutabilirsiniz. Fırça temizliğine dikkat etmek hem cildinizin hem de fırçanın ömrünü uzatır.

 

Krem Allıklara Dikkat


Uzman makyözler krem allıkların kuru toz allıklara göre daha dayanıksız olduğunu belirtiyorlar. Kuru pudra ve allıkların çok uzun ömürlü olduklarını belirten uzmanlar, bu malzemenin direk güneş ışığına maruz kalmadıkça bozulmadığını söylüyor. Aynı durum krem allıklar için de geçerli. Fakat, sıvı veya kremsi allıkların son kullanma tarihine 1 hafta kala yok edilmesi sağlık açısından gerekli.

 

Göz Ürünleri Çok Hassas!


Kozmetik ürünler arasında en hassas olanlarıdır. Gerek fırçaları gerekse yapının kendisi özenle saklanmalıdır. Maskarayı sürekli olarak kutunun içine itip çıkarmak fazla boya almaktan ziyade fırçanızın çabuk bozulmasına neden olur.

Kapağı iyi sıkılanmamış bir maskara hemen kuruyacaktır. Ürünü yumuşatmak için ılık su içerisinde 15 dakika bekletmeniz yeterlidir. Bunun dışında kurumuş fırçayı, ılık su veya badem yağı ile yumuşatabilirsiniz. Göz makyajı ürünlerini paylaşmamaya da özen göstermeniz gerekir. Taşıyıcı özelliği bulunan ürün, diğer kişiden gelen bakterileri göz kenarlarınıza bırakacaktır.

 

Ruj için Bir Yıl


Rujların üzerinde ne yazarsa yazsın ömürleri bir yıldır. Zaten değişimi ruj renginden de anlarsınız. Bozulan rujun kıvamı ve rengi koyulaşacaktır. Bu ürünü bu şekilde kullanmaya devam etmek büyük risk oluşturur. Solunum sisteminize en yakın bölümlere bakteriyel bir ürünü sürmek tüm sisteminizi alt üst edebilir.

 

Koruyucu Kremler


Geçen yıldan kalma güneş kremleriyle tatile çıkmak bize mahsus!
Oysa ki bu ürün artık koruyuculuğunu kaybetmiş ve bozulmuştur. Tatil boyunca güneşin ışınlarına direkt maruz kalan krem zaten o andan itibaren işlevini kaybetmeye başlamıştır. Bu tip koruyucu ve güzellik ürünleri her yıl yenilemek gerekir. Özellikle cildiniz hassas ise bu bir şarttır.

Tarihi geçmiş güneş kremini kullanmak, mantar, egzama, enfeksiyon gibi bir çok ciddi probleme yol açabilir. Bunun yanında güneş lekelerinin oluşmasına da zemin yaratır. Nemlendiricilerde ki gibi bu kremlerde de bakteri üretimi hızla gelişir. Kapağı açık bırakılmış ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu sizi koruyacak türden bir ürün değildir artık!

Size verdiğimiz bu önerilere dikkat etmenizde fayda var. Güzellik ürünleri iyi muhafaza edilmediği takdirde çabuk bozulur ve bu sizin için bir tehlikedir. Son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleriniz var mı yok mu bir göz atın şimdi..

 

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar