Kategori | Alternatif Tıp

Manyetik Akupunktur

Akupunktur ve Biyomanyetoloji : Son zamanlarda Akupunktur biyomanyetoloji açısından değerlendirilerek , Akupunktur hat-ağlarının , organizmanın nisbi bağımsız kısımları ile özel kısımlar arasında sürekli haber alış – verişi yapan biyolojik lifler olduğu , bu lifler içine doldurulan yaşam kuvvetlerinin ise manyetik dalgalar olduğu düşünülmektedir.

İnsan hastalandığında , hastalanan organ ve dokuya ait Akupunktur noktalarında veya ona uyumlu kısımlardaki Akupunktur noktalarında elektromanyetik anormallik meydana gelir.

Bu değişiklik hastalığın tanı ve tedavisinin dayanağıdır. Demek ki insan vücudunun belli bir organındaki veya dokusundaki elektromanyetik dağılımında anormallik meydana geldiğinde , muhakkak bu bölgede hastalık olacaktır. Akupunktur tedavisi , bu bölgedeki elektromanyetik anormalliği düzeltmeye çare aramak , dengesini yerine getirmek yani sağlıklı zamanındaki elektromanyetik dağılım haline getirerek hastalığı yok etmek demektir.

Akupunktur’da Reform : Çağımız teknolojisinin gelişmesine paralel olarak , geleneksel vücut ve kulak Akupunktur yöntemlerinin yanı sıra elektrik, lazer, enfraruj, mikrodalga elektroson, ultrason, elektrotermal ve manyetik akupunktur gibi bir takım çağdaş yöntemler keşfedilerek Akupunktur tedavisinin verimliliği daha da yükseltilmektedir.

Akupunktur hat – ağları ve noktalarının manyetik özelliği üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar ve klinik deneylere göre, manyetik akupunkturun daha etkili bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. Şu anda uyguladığımız manyetik akupunktur yöntemi  2000 senelik geleneksel Çin akupunkturu karşısında yapılmış büyük bir reformdur.   Bir çağ atlama olayıdır.

Bu yöntem 1989’da Çin’li Prof.Dr.Anzhi tarafından keşfedilmiştir. Özel iğnesi de 89206184.7 sayılı devlet patenti kazanmış bir üründür. Çin’in ünlü Akupunktur uzmanı, Dünya Akupunktur Federasyonu Başkanı Prof.Dr.Wang Xuetai başkanlığındaki uzmanlar komisyonunun kontrolünden geçmiş, hem de dünya çapında üretilmesi tavsiye edilmiştir.

Çin de 3 defa üstün keşif ödülü, 1992 Paris’te düzenlenen Dünya Keşifler Sergisinde altın madalya ve özel şeref belgesi kazanmıştır.
Bu iğne ile geleneksel akupunktur, manyetik tedavi, negatif basınç ve ilaç sızdırma teknikleri bir arada yapılarak, ilk defa ağrısız, yarasız, iltihapsız bir çıkışla insanlara yararlı olmuştur.

İğnenin manyetik alan yoğunluğu 2500 – 4000 Gaus (0.25 – 0.40 Tesla)değerindedir. Alanın etkisi 1 – 3 cm çapında, manyetik çizgilerin etkisi ise   6 cm. derinliktedir.

Akupunktur’da Manyetik Alan : Manyetik alan’ın Akupunktur hat – ağları ve noktaları üzerindeki etkisi esas itibarıyla biyokimyasal reaksiyonlarla gerçekleşir. Manyetik alanın ağrı dindirme etkisi, hat – ağların ayarlanması ve yerel fonksiyonların düzene sokulmasıyla tamamlanır. Çevre mediatorleri söz konusu olunca, manyetik alan muhtemelen ağrı yapıcı maddeleri hidroliz eden enzimlerin katalitik etkisini arttırır  ağrı yapıcı maddelerin parçalanmasını hızlandırır  ince liflerdeki ağrı impulsları söndürür. Öte yandan kalın lifleri de uyararak, bastırıcı impulsların yoksunluğundan meydana gelen ağrıları iyileştirir.

Akupunktur noktaları manyetik alan etkisinde kaldığında, yerel bölgedeki bazi enzimlerin aktivitesi artar, yerel bölgenin aslında var olan uyarılmış durumu değişir. Sonunda biyoelektriğin artması veya azalmasına neden olur. Bu biyoelektrik değişiklikler, en küçük dirençli yönü yani akupunktur hat – ağlarını izleyerek, belli dalga şeklinde ilgili organlara iletir. Çin tıbbının deyimi ile “Qi Zhi Bing Suo” yani kuvvetin hastalık yerine ulaşması gerçekleşmiş  bozukluğun düzelmesi sağlanmış olur.

Son zamanlarda Biolojik Saat’ın geniş çapta araştırılması sırasında Eski Çin’li hekimler tarafından ortaya atılan “Doğa İnsan Mutabakat Teorisi”nin çağımız  “Kronobioloji Teorisi” ne uygun olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla Çin tıbbında, “Zi Wu Liu Zhu” diye atlandırılan bu Bioritim Akupunktur yöntemi tıp dünyasının dikkatini çekmektedir.

Bu yöntemin özelliği, zaman koşulu altında vücudun artı – eksi kuvveti, beş madde yapısı (su , hava , ateş , toprak, ağaç) hat – ağlar nöbeti, organların durumu ve takvim vaziyetinin müsait olup olmadığına göre, en uygun, en verimli noktayı seçerek tedavi etmektir.
Bu yöntemi manyetik iğne ile gerçekleştirmenin manyetik gücü bütünlemek açısından daha etkili olacağı muhakkaktır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar