Meme Kanseri – Geç kalma, kontrolünü yap!

Erken teşhis ile iyileşme şansı çok yüksek olan meme kanserinde erken teşhis ve bu teşhisin gerçekleşmesi için yapılan kontroller çok büyük önem taşıyor.

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinin başında gelen meme kanseri, ülkemizde her dokuz kadından birinde görülüyor. Sadece bu istatistik bile aslında ne kadar önemli bir hastalık olduğunu düşünmemiz için yeterli bir sebep. Meme kanseri çoğu kadın için kabus anlamına geliyor belki ama aslında hastalık yüksek oranda tedavi edilebiliyor. Tabii bu konuda erken teşhis çok önemli. Bu yüzden de özellikle risk faktörü taşıyan kadınlar mutlaka ama mutlaka bu hastalığın belirtilerine çok dikkat etmeliler. Ailesinde meme kanseri olanlar ise 30 yaşından sonra her yıl mamagrofik muayene yaptırmalılar.

Risk faktörleri;
Menstrüasyo’nun erken başlaması, menopoza geç girilmesi, hiç çocuk sahibi olmama, ilk çocuğu 30 yaşından sonra doğurma, ailesinde meme kanserli kişilerin olması, muhtemelen yağdan zengin beslenme risk faktörleri arasında sayılıyor. Yaş ilerledikçe risk artıyor. Meme kanserine erkekte rastlanma oranı ise sadece yüzde bir.

Belirtiler;
Memede ağrısız şişlik (nadirde olsa ağrı olabilir), memenin şekil ve büyüklüğünde değişiklik, meme başından akıntı, meme meme başı ve çevresinde renkte değişiklik. Meme kanserinin belirtileri arasında yer alıyor.

Erken teşhis sizin kontrollerinize bağlı
Hangi kanser türü olursa olsun erken teşhis elbette çok çok önemli. Ancak diğer kanser türlerinde kendi kendimize erken teşhiste bulunmamız daha zorken bu durum meme kanserinde biraz daha kolay. Aylık periyotlar halinde yapacağımız kontroller sayesinde en ufak bir sorunda erken müdahale şansına sahip olacağız.

Aylık periyodik kontrollerimizde öncelikle adet dönemimizin bittiği dönemi yani göğüste gerginlik ve şişlik olmayan dönemi tercih etmeliyiz. Göğüs kontrolüne başlamadan önce hafif sert bir zemin üzerinde uzanın. Ve sağ omzunuzun altına bir yastık koyun. Sağ kolunuzu başınızın altına alın. Sol elinizin baş ve serçe parmağı hariç üç orta parmağının hassas uçlarını, göğsünüzde olabilecek kitleleri ve kalınlaşmayı hissetmek için kullanın. Sonra parmaklarınızla memenize bastırın. Her memenin altındaki sertlik normaldir. Dairesel hareketlerle kontrolünüzü tamamlayın. Daha sonra aynı işlemi sol memeniz içinde tekrar edin. Gördüğünüz en ufak bir değişiklikte derhal bir doktora başvurun. Kontrollerinizi ayda bir tekrar edin. Bu arada ayna kontrollerini de ihmal etmeyin, meme ucunda ve çevresindeki değişiklikleri dikkate alın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar