Kategori | Sağlık Bilgileri

Meme Kanseri tedavisinde egzersizin önemi

Bugüne kadar hekimler, kanser tedavisi gören hastalarına istirahat öneriyordu. Günümüzde artık bu görüş değişiyor. Kanada’da yapılanmeme kanseri bir çalışma sonucunda, tedavi sırasında sürekli dinlenerek fiziksel aktivitesini kısıtlayan kadınların, düzenli egzersiz yapan kadınlara göre daha zor ve geç iyileştikleri saptandı.

Hekimler, hastaların genel olarak yorgun, halsiz ve hasta olduklarını düşünerek istirahat öneriyorlar. Bu yıllar önce kalp krizi geçiren hastalara uygulanan üç ay yatak istirahati uygulamasına benziyor. Günümüzde ise, kalp hastalarına iyileşme dönemlerinde egzersiz uygulaması yapılıyor.

Artık klasik görüş değişiyor ve meme kanseri tedavisi sırasında da kalp krizi rehabilitasyonuna benzer bir program uygulanıyor. Bu programın ille de bir spor merkezinde ya da tıbbi merkezde olması da gerekmiyor. Tabii ağır egzersizlerden uzak durulması zaten öneriliyor. Haftada 4-5 gün, sabahları yapılacak 30 dakikalık bir yürüyüş yeterli. Bu aktivite, fizik yapıyı güçlendirirken kişinin psikolojik yapısında da çok olumlu etki sağlıyor.

Egzersiz, ameliyat, kemoterapi ve ışın tedavisi gibi meme kanserinin her aşamasında uygulanan tüm tedaviler sırasında öneriliyor. Bu tedaviler sırasında ortaya çıkan halsizlik, bulantı, anksiyete, ağrı gibi sorunlar, düzenli egzersiz yapan hastalarda, egzersiz yapmayanlara göre önemli ölçüde azalmakta.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar