Meme Kanseri

Gün geçtikçe artan olanaklar sayesinde gelişen, bilinçlenen ve ilerleyen bir toplum oluyoruz. Bu gelişmede, kadının tartışılmaz derecede önemli bir yeri var. Kadınlar, her konuda eğitilmeye, bilinçlenmeye ve öğrendiklerini başkalarına aktarmaya hazır. Kadınların en çok önem verdiği ve bilgi almaya hazır oldukları alanlardan biri de sağlık… Özellikle kadın sağlığı kimi zaman tabular, kimi zaman da ihmalkârlık nedeniyle hep arka planda kalmış bir alan. Çağımızın en büyük hastalığı ise, hâlâ çözümler aranan kanser…

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseri. Türkiye’de de durum farklı değil. Türk Kanser Derneği verilerine göre, her yüzbin kadının 42’si kanser hastası ve her 42 kanserli kadından 10’u meme kanseri, yani her 100 kanserli kadından 23’ü meme kanseri… Birçok kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok büyük bir önem taşıyor. Meme kanseri, diğer türlerden farklı olarak, bir hekimin yada kişilerin periyodik olarak kendi kendine yapacakları muayenelerle teşhis edilebiliyor.

Bu gerçeklerden yola çıkarak, kadınların kadınlar için çalıştığı bir şirket olan ve tüm dünyada faaliyet gösteren Avon, 1992’den bu yana “Meme Kanseri ile Mücadele” kampanyasını yürütüyor. Tüm dünyada 50 ülkede topladığı fonlarla, kadınların sağlık hizmetine erişimine ve tıbbi araştırmalara destek oluyor. Bugüne dek Avon, meme kanseri ile mücadele konusunda elde ettiği 250 milyon USD’nin üzerinde bağış ile dünyada kadın sağlığı projelerine en çok fon ayıran şirket oldu.

Türkiye’de de meme kanserine dikkat çekmek, bu konuda kadınları bilinçlendirmek amacıyla Eczacıbaşı-Avon, 1996 yılında “Meme Kanseriyle Mücadele” kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında, satış temsilcileri aracılığıyla satılan özel ürünlerin satışından elde edilen kazancın tamamı bir fona aktarılarak, ihtiyacı olan kurumlara mamografi cihazları alınması için kullanılıyor. Eczacıbaşı-Avon, bunun dışında da, bilinçlendirme toplantıları, meme kanseri hakkında bilgi içeren broşürler, posterler ve internet sitesi aracılığı ile meme kanseri hakkında bilgiler veriyor.

İşte size bu hastalık ile bilmeniz gereken bazı gerçekler…
1. Meme kanseri nedir?
Hücre bölünme olayındaki kontrol bozulduğunda anormal çoğalma olur ve tümör oluşur. Meme kanseri, meme dokusunu yapan hücrelerin amaçsız ve kontrolsüz olarak çoğalmasıdır. Bu hücreler kan yoluyla diğer organlara da dağılabilir.
2. Meme kanseri bulaşıcı mıdır?
Değildir. Ancak, ailevi veya kalıtsal olma olasılığı vardır.
3. Meme kanserine yakalanma oranı nedir?
Kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her 8 kadından birinde meme kanseri görülmektedir.
4. Hangi kadınlar meme kanseri için daha yüksek risk taşır?
Meme kanserinin nedenini henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak, aşağıdaki durumlarda meme kanseri riski artmaktadır.
. Ailesinde, özellikle annesi, kızkardeşi veya kızında meme kanseri olanlar,
. Çocuk doğurmamış olanlar,
. 30 yaşından sonra anne olanlar,
. Süt emzirmemiş olanlar,
. Bazı iyi huylu meme hastalıkları olanlar,
. Daha once meme kanseri geçirmiş olanlar,
. Sık ve düzenli alkol alanlar,
. Aşırı kilolu kadınlar
. Rahim ve yumurtalık kanseri olanlar
. Bazı hormon tedavileri almış olanlar

5. Teşhis Yöntemleri
Meme kanseri erken teşhis edildiğinde iyileşme oranı %90’dan fazladır. Teşhiste geç kalınırsa, tümör vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Önemli olan, kanserin kan ve lenf yoluyla koltuk altına ve vücuda yayılmadan tedavi edilmesidir.
Memesinden hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda kanseri erken dönemde teşhis etmek için çeşitli tarama yöntemleri kullanılır.
a) Mamografi
Mamografi, memede oluşan bir tümörün hissedilebilen büyüklüğe ulaşmadan önce tespit edilmesini sağlar. Memesinden herhangi bir şikayeti veya kitlesi olmayan kadınlar 40 yaşından sonra yılda bir defa tarama mamografisi yaptırmalıdır.
b) Doktor muayenesi
40 yaşını geçen kadınlar yılda bir kez, hiçbir şikayeti olmasa bile, ilgili doktora başvurarak muayene olmalıdır.
c) Kendi kendine muayene
Kendi kendine muayene ayda bir kez (adet bitimi sonrasında) yapılmalıdır. Memede ele gelen kitlelerin çoğu kanser değildir Ancak, bir önceki muayenenize kıyasla, memenin herhangi bir yerinde farklı bir kitle veya sertlik fark ettiğinizde bir doktora başvurunuz.
Ayna karşısında memenize baktığınızda;
. Her iki memeyi karşılaştırdığınızda şekil veya büyüklük farkı,
. Meme başında değişiklik,
. Meme cildinde çökme,
. Meme başında veya derisinde kalınlaşma, kırmızılaşma veya pullanma,
. Meme cildindeki damarlarda belirginleşme,
. Meme başından, kendi kendine gelen kanlı veya kansız akıntı
varsa bir doktora başvurunuz.
Sağlıklı bir yaşam dileriz!
Bu bilgiler sizin meme kanseri ile ilgili sorularınıza yanıt almanız için bir rehber olarak derlenmiştir. Ancak, her zaman için doktorunuzun tavsiyeleri esastır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar