Kategori | Kadın Sağlığı

Menopoz sıkıntısına karşı ne yapmalı?

Menopoz, kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarının sona ermesi ve üreme döneminin bitmesiyle oluşan doğal bir olaydır.

Kadınların ilerleyen yaşla birlikte karşılaştığı en büyük sıkıntılar da menopoz döneminde ortaya çıkmaktadır. Bazı kadınlar hiç menopoz sıkıntısı çekmezken bazıları ise menopozla ilgili birçok şikayette bulunurlar. Doğal bir süreç olan menopozun mutlaka takip ve tedavisi gerekmektedir.

Menopozdaki kadınların birçoğu ateş basmasından (ani olarak vücut ısısında artma), gece terlemesinden, bunlara bağlı olarak uykusuzluktan, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, çarpıntı, el ve ayaklarda soğukluk, karıncalanma ve uyuşmadan yakınırlar.

Bu tür fizyolojik değişikliklerin yanısıra huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, kendine güvenin kaybolması, depresyon, tahammülsüzlük, ağlama nöbetleri, melonkoli, halsizlik, anormal hassasiyet ve yorgunluk gibi psikolojik rahatsızlıklar da yine bu dönem içinde ortaya çıkmaktadır. Bu dönem içinde kişi kendini daha telaşlı hissedebilir, duygularında ani dalgalanmalar yaşayabilir. Bunların hepsi  normal karşılanmalıdır.

Herkesçe bilinen semptomların tabii ki tedavisi mümkün. Öncelikle menopoz tedavisi için konusunda bir uzmanla görüşülmesi ve onun gerekli gördüğü tedaviye başlanması gerekmekte.

Bunların dışında kişi psikolojik sorunları ve o yönde meydana gelen değişiklikleri ortadan kaldırmak için, antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar kullanabilir. Ancak bunu tavsiye üzerine değil mutlaka doktor kontrolünde yapmalıdır. Ayrıca problemleri için de bir psikiyatriste görünebilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar