Kategori | Kadın Sağlığı

Menopozda hangi hastalara ostrojen verilmeli?

Hastalara tek başına östrojen verip menopoz tedavisi yapmak yeterli değildir. Egzersiz ve beslenme de tedavinin bir parçası olarak hastaya sunulmalıdır.

Hangi hastalara ostrojen verilmeli, hangilerinde dikkatli olunmalı ve hangilerine verilmemeli konusu son derece hassas bir tetkik döneminden sonra kararlaştırılmalıdır. Tedavi de bile bir kalıp yoktur. Her hastaya aynı kalıbı uygulayamazsınız. Her hastanın özelliklerine göre ve taşıdığı risklere göre tedavi kararlaştırılıp kişiye özel tedavi uygulanmalıdır.

Menopoz tedavisinin hedefi doğru belirlenmelidir.Öncelik hastanın yaşam kalitesini bozan vazomotor semptomlarda mı, (ateş basması, terleme, uyukusuzluk, sinirlilik gibi ) yoksa 30 sene sonra kırılması muhtemel kalça kemiğinde mi?

Hedef 30 sene sonra kırılması muhtemel kalça kemiğiyse menopoza girip de hiç vazamotor semptomları olmayan ve hormon da kullanmak istemeyen hastalarda hormon tedavisi yapalım mı yapmayalım mı?

Aslında doğru hedef daha henüz menopoza girmeden hastaların adet kanamaları döneminde, doktora başvurup lifestyle hakkında aydınlatılmaları ve kendi kişisel özellerini ve risklerini tespit ettirecek testleri yaptırıp ileriki yıllarda eksik olanı yerine koyma yöntemini tercih etmeleridir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar