Kategori | Kadın Sağlığı

Menstürel döngünün sosyal yönü

Birinci Hafta

Birinci hafta, adet kanamasının ilk günü ile başlar. Kişiden kişiye değişen bir takım duygu ve sıkıntılar yaşanır. Kanamanın 3-7 de bitmesi arkasından kişi kendisini daha enerjik hisseder ve yaşamsal güç bulur. Kanamanın bitmesi ile kanama süresince yaşanan iştah kaybı, uyku bozukluğu, stress yavaş yavaş ortadan kalkar.

Vaginanın içindeki sümüksü yapı (mukus) azdır veya kurudur. Estrojen hormonunun kontrolündeki bir dönemdir.

Hafta 2

adet dönemi

adet dönemi

Bu haftada vaginal mukus artmaya ve akışkanlık kaznamaya bağlar. Beyaz bir görünümdedir. Bu görünüm kişiden kişiye değişmektedir. Bu hafta da estrojen değerleri artmaya devam eder. Kadınlarda yumurtlama 14. gün + 3 gün de genellikle gerçekleşir. Estrojenin etkisi ile göğüslerde gerginlikler görülebilir.

Yumurtlama

Kontrolün artık progesteron isimli hormona geçtiği bir dönemdir. Yumurtalıklarda olgunlaştırılan yumurtalardan biri serbest hale geçer ve rahime doğru yönelir. Kadında bu dönemde bazal ateş yükselir, bir derece yardımı ile her sabah vücut ısısı ölçülen kadında yumurtlama günü ısıda artış olur. Kadın gebe kalmak açısından en yüksek şansa sahip olduğu 3-4 günü yaşar. Kadında cinsel isteğinde artış gözlenir.

Hafta 3

Yumurtlama sonrasında mukus üretimi düşmeye başlar. Vaginal mukus miktarı azalır ve daha kuru bir hal alır. Kadındaki ruhsal ve heyecansal dalgalanmalar tekrar düzene girer.

Hafta 4

Adet öncesi dönemdir. Bazı kadınlarda bu dönemde Premenstürel sendrom (adet öncesi sıkıntı sendromu) ismi verilen bazı sorunlar yaşanır. Adet öncesinde, kişiden kişiye değişmek üzere baş ağrıları, halsizlik, isteksizlik, ruhsal gerginlikler, aşırı yeme, uykusuzuk gibi belirtiler izlenir. Libido ismi verilen cinsel istekte artış olabilir.

Bu haftadan sonra kanama görülür ve yeniden döngü başlar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar