Kategori | Sağlık Bilgileri

Migreni Tetikleyen Yiyecekler

Hepimiz hayatımızın çeşitli dönemlerinde baş ağrısıyla karşılaşıyoruz. Ama bu ağrılar genellikle yetişkin kadınlarda migren şeklinde ortaya çıkıyor. Uzmanlar, bazı yiyeceklerin migreni tetiklediği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Hayatımızın çeşitli dönemlerinde karşılaştığımız baş ağrıları, kişiye göre değişen nedenlerden kaynaklanıyor. Ancak genellikle soslaryetişkin kadınlarda bu ağrılar, yaygın şekilde migren olarak ortaya çıkıyor.

Uzmanlar migrenin görülme oranının kadınlarda %20, erkeklerde ise %6 – 8 olduğunu, ancak hastalığın çocukluk dönemlerinde cinsiyet farkı göstermediğini söylüyor. Ergenlik döneminde ise gelişen hormonların da etkisiyle kadınlarda daha sık rastlanır duruma geliyor. Çocukların migren ağrısını ifade edemediğini ve genellikle bu ağrıların sinüzite yorulduğunu belirten uzmanlar, bu sorunun çoğunlukla çocuklukta ortaya çıktığına da dikkat çekiyor.

Genetiğe bağlı
Migren hastalığında, genetiğin önemli olduğunu belirten uzmanlar, migrenli hastaların yüzde 70’inde ailede başka bir migrenli bulunduğunu söylüyor. Bazı hastalar, ağrının geleceğini önceden anlayabiliyor, bazılarında ise ağrı birden geliyor. Genellikle tek taraflı ortaya çıkan ağrı, bazen yer değiştiriyor.

Migrenden muzdarip kişiler her zaman aynı atakları yaşamıyor. Hastalar ayda bir, haftada bir veya daha fazla atak geçirebiliyor ve ağrının şiddeti de kişiden kişiye değişiyor. Bazı migrenli hastaların atakları ise stres, uykusuzluk, açlık, üzüntü ve sıkıntı nedeniyle artabiliyor.

Beslenme önemli
Migren hastalarının beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. Çikolata, kırmızı şarap, salam, sosis ve beyaz peynir gibi bazı yiyeceklerde bulunan maddeler ani migren ataklarına neden olabiliyor. Özellikle salam ve sosislerdeki koruyucu maddeler, migren ataklarını tetikleyebiliyor. Sigara, kansızlık veya tiroid bezinin yanlış çalışması gibi durumlar da migrene davetiye çıkarıyor. Ancak uzmanlar, migrenli hastalarda ağrının durup dururken tek taraflı sürekli ağrı haline dönüşmesi, ailede migren olmaması ve ağrıların çok geç yaşta başlaması durumunda hastada başka rahatsızlıklara bakılması gerektiğini de hatırlatıyor.

Ya tedavi?
Migrenin tedavisinin kolay olduğunu ancak ömür boyu süreceğini belirten uzmanlar, atakların durulma dönemleri olduğunu, bazen 3-5 yıl hiç ağrı olmadığını belirtiyor. Bazı hastalarda özellikle adet dönemlerinde daha çok ağrı olduğunun altını çizen uzmanlar, migrenin kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmesinin nedeninin hormonal olduğunu söylüyor.

Migren hastası kadınların büyük bölümü, adet dönemlerinde baş ağrılarının daha çok olduğundan şikâyet ediyor. Zorlu adet dönemleri geçiren kadınlara uygulanan hormon tedavileri ile verilen östrojen ve progesteron arasındaki dengesizlikler de ağrıları tetikleyebiliyor.

Migren atakları sırasında beyinde ne gibi aktiviteler olduğunun henüz kesin olarak bilinmediğini söyleyen tıp uzmanlarının birleştiği nokta ise, ağrının kaynağının beyinde olduğu.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar