Kategori | Sağlık Bilgileri

Müzik Dinle Sağlıklı Kal

Müzik DinleMüzik Dinle Sağlıklı Kal başlıklı bu yazımızda müziğin insan üzerindeki etkileri inceleyip, insan sağlığında iyileşmeye yardımcı bir araç olarak kullanılabileceğine yer vereceğiz.

Müzik her dinleyicisinin üzerinde farklı etki yaratır. Farklı psikolojilere sahip kişilerin aynı müziği dinlediklerinde hissettikleri birbirinden farklı olur. Bu nedenle tedavi amaçlı kullanılan müziğin çeşidi oldukça önemlidir. Yumuşak bir Vivaldi müziği, herhangi bir hastaya şifa verirken, bir diğer hastayı olumsuz etkileyebilir.

Müzik içinde yaşamın iniş çıkışlarını, evrenin sırlarını, doğanın güzelliklerini, sevgilinin aşkını, bebeğin sevgisini, canlıların tınısını, vücudun ritmini, anne şefkatini, çocuğun masumiyetini, çiçeklerin rengini, okyanusun derinliğini, dağların heybetini, akarsuyun şiddetini, denizin dinginliğini, sayılabilenin tekrarını, tüm bunların armonisini ve Tanrının gücünü taşır…

Tepkisi nasıl olursa olsun müzik dinleyicisi üzerinde zihinsel ve fiziksel etkiler yaratır. İnsan evrenin ve doğanın bir parçası olarak kendinde ve yaşamda mevcut her şeyin varlığını da müzikte bulmaktadır. Müzikten etkilenmesinin nedeni de burada gizlidir.

Müzik Dinle Sağlıklı Kal

Müzik insan ruhundaki olumlu etkilerinden dolayı insan sağlığında faydalanılmıştır. Aşağıda müziğin bazı iyileştirici etkilerine yer vereceğiz.

Müziğin İyileştirici Etkileri

  • Müzik nahoş sesleri ve hisleri örter
  • Nefes alış verişini etkiler
  • Kalp atışını, nabzı ve kan basıncını etkiler
  • Kas gerilimini azaltır, beden hareketlerini ve eşgüdümü geliştirir
  • Beden ısısını etkiler, endorfin düzeyini yükseltebilir
  • Strese bağlı hormonları düzenleyebilir

Depresyondan şizofreniye, uykusuzluktan Alzheimer’a, Anesteziden hamilelik ve doğuma, kan dolaşımından kansere kadar birçok hastalıkta müziğin etkileri araştırılmış ve iyileşmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

 

Müzik Dinle Sitesi

 

Müzik günümüzde internet üzerinden yaygın olarak dinlenmektedir. Çeşitli müzik dinle sitelerinden birini tercih edebilirsiniz.

Müzik dinle Sağlıklı Kal isimli yazımızın kısa özeti, müziğin insan üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı, rahatlatıcı ve sakinleştirici yönü ile de müzikten insan sağlığında faydalanılmaktadır. Müzik tek başına tedavi edici olarak düşünülmemeli, hastalıklarda kişilerin ruhsal yapısını onararak esas tedaviye yardımcı bir araç olarak ele alınmalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

1 Yorum to “Müzik Dinle Sağlıklı Kal”

  1. Merve dedi ki:

    Müzik ruhun gıdasıdır tabi ki.

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar