Kategori | Şifalı Bitkiler

Nar çeşitleri ve narın yararları

Akdeniz bölgesinden Japonya’ya kadar yabani olarak yetişen nar ağacı, sıcak memleketlerin bitkisidir. Nar, tadına göre 3 çeşide ayrılmaktadır. Öncelikle bu nar çeşitlerini açıklayalım;

Tatlı nar

Mide için diğerlerinden iyidir. Fakat hummada tatlı nardan sakınılması gerekir. Çünkü mideye hararet verir ve onu şişirir.

Ekşi nar

Ağzı soğutur. Susuzluğu giderir. Hararetli mideye iyidir. Safrayı bastırır. Sidiği idrar edr. Hummalarda yenebilir. Çekirdeğini meyvasının üzerine şeker ekip yemeli. Ekşi narın meyvasını güneşte kurutup daha sonra ezip döverek yemeklerde yemek istirağı, mide bulanmasını ve ishali giderir. Adı geçen ekşi narın güneşte kurutulmuş meyvasının ezilmiş dövülmüş tanelerini yağmur suyuyla içmek kan tükürmeğe iyi gelir. Bunun içine bu miktarın sekizde biri kadar ezilmiş dövülmüş günlük katıp 3 gramını kadına içirseler rahimden akan beyaz akıntıyı giderir.

Mayhoş nar

Bu, tatlı ile ekşi nar arası bir nar türüdür. Sıcak hummalarda ve sıtmalarda kullanılabilir. Mide, bağırsak hastalığı olanlar, küçük çocuklar ve hamileler narı fazla kullanmamalıdırlar.

Nar kan şekerini düşürür. Ancak çekirdekleri ile beraber yenilmelidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar