Nar Yağı Güzelleştiriyor (Nar Çekirdeği Yağı)

Nar Yağı Güzelleştiriyor (Nar Çekirdeği Yağının Faydaları)

Oleum Punica Granatum

Son günlerde televizyonda ünlülerin “nar yağı” ile güzelleştiklerini açıklamaları üzerine nar çekirdeği yağına ilgi büyük oranda arttı. Öncelikle bakalım nar yağı nedir.

Nar Yağı (Nar Çekirdeği Yağı) Nedir?

Nar yağı (latince: Oleum Punica Granatum) nar çekirdeklerinden soğuk sıkma yöntemi ile elde edilen bir yağ çeşididir. İngilizce adı Pomegranate Seed Oil‘dir. Nar çekirdekleri pamuk tohumu ile aynı oranda yağ içermektedir. Yüksek oranda vitamin, enzim ve mineraller içerir.

 

Sağlık Alanında Nar Çekirdeği Yağının Kullanımı


Nar çekirdeği yağı kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Özellikle nar çekirdeği ve çekirdek yağının sağlık amaçlı kullanılabilirliği üzerine bazı çalışmalar yapılmıştır. Nar çekirdeği yağının prostat ve cilt kanserini önlemede, karaciğerde lipid seviyesini düşürmede etkili olduğunu bildirmektedirler.

Nar çekirdeği yağı alanında yapılan çalışmalar çok yeni olmasına rağmen, alınan başarılı sonuçlar bu yağa duyulan ilgiyi tüm dünyada artırmıştır. Nar çekirdeği bileşeninde bulunan linoleik asit ve polifenollerin kalp damar hastalıklarındaki koruyucu etkisi deneysel çalışmalar sonucu belirlenmiştir.

 

Kozmetik Alanında Nar Çekirdeği Yağının Kullanımı

 

Nar çekirdeği yağı kozmetik ve cilt bakımı alanında içerdiği E vitamini nedeni ile yaşlanma karşıtı ürün olarak kullanılmaktadır. Yağ cildi serbest radikallere karşı koruyarak cilde daha pürüzsüz bir görüntü kazandırır. Doğrudan cilt bakımında kullanılır. Parmak uçlarına damıtılarak cilde yedirilir.

Hamilelerin nar çekirdeği yağını kullanmamaları gerekir, bunun nedeni içeriğinde doğal östrojen bulunmasıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar