Kategori | Zayıflama

Nasıl yağ yakılır?

yağ yakmaDüzensiz beslenme ve hareketsizlik sonucu vücudumuzda oluşan fazla yağlardan kurtulmak için bireye özgü uygulanacak egzersizin, türü ve kapsamı, beslenme düzeni ve çevresel faktörler önem taşır.

Vücudumuzda sırasıyla kullanılan enerji kaynakları, karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Vücudumuzda fazla oranda birikmiş yağlardan kurtulmak için egzersiz yaparken, kaslarımızda bulunan karbonhidratları kaybederek kasların yağ yakma kapasitelerini de azaltmış oluruz. Bunun için yağ kaybetme çalışmalarında en çok yüzde 60 – 70’i arasındaki nabız sayılarında, en az 35 dakika en çok 1 saat kardiyovasküler (yürüme, koşma, bisiklet, kürek, yüzme) egzersizler yapılmalıdır.

Örnek:
Yaş = 30.
Formül = 220 – yaş = en çok nabız sayısı.
220 – 30 = 190
190 . 0.70 = 133
190 . 0.60 = 115

Yaşı 30 olan ve yağ kaybetmek isteyen kişi 115 ila 133 nabız sayılarıyla egzersiz yapması gerekir. Yüksek nabızda yapılan egzersizlerde kas glikojeninde (kasta bulunan karbonhidrad) önemli ölçüde azalma görülür. Yağ kaybetmek için kardiyovasküler çalışmalar yanında kas çalışmalarına önem verilmelidir. Ağırlık çalışmasındaki sistemler farklı olduğundan herkese uygun bir ağırlık programı muhakkak vardır. Kaslarımız büyür, şekilleri bozulur diye kas çalışması yapmaktan korkmayın, kas çalışmaları doğru hazırlanırsa istenilen sonuçlara ulaşılır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar