Kategori | Zayıflama

Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Obezite tedavisinde birinci koşul hastanın diyet yapmasıdır. Ancak tek başına diyet yeterli olmaz. Diğer tedavilerle beraber düzenli kontrol, hastanın yaşantısına uygun yapılan diyetler çok daha iyi sonuç verir.Çünkü obezite hastalarının büyük bir kısmı, komplikasyonlarını da beraberinde yaşar. Örneğin, 143 kiloluk bir hastamın uyku apnesi vardı. Her yerde uyuyan bu hastam ayrıca, diyabet, hipertansiyondan şikayetçiydi. Üstelik bu kadarla da kalmıyor, cinsel problemler yaşıyor, çok şişman olduğu için de araba bile kullanamıyordu. Bu hastam için dahiliye uzmanı, psikolog ve ben birlikte çalıştık. Çünkü obezite tedavisini bir bütün olarak düşünmek gerekiyor ve bir ekip çalışması gerektiriyor. Çoğu hastalarda diyet tedavisi ile beraber egzersiz tedavisi, ilaç tedavisi en son olarak da cerrahi tedavi yapılarak sağlığına kavuşturulur..

Nasıl Zayıflanır?

Tabii ki birinci kural diyet yapmak. Ancak ülkemizde, pek çok insan diyet yapıyorum diye ya bütün gün aç geziyor ya da az yiyor. Dolayısıyla gerekli besinleri tüketmiyor. Bu da hipoglisemi ve hipertansiyon sorunlarını beraberinde getiriyor. Geleneksel Türk insanı sabah ve öğle yemeklerini abur cuburla geçiştirirken, akşam yemeklerinde bu açık, üç dört kat fazlasıyla gideriliyor. Oysa diyet yaparken, düzenli yemek yeme son derece önemli. Belirli aralıklarla yemek yenildiğinde hem kişi kendini çok aç hissetmez hem de hipoglisemi ve hipertansiyon görülmez. Bir başka önemli nokta ise günde en az sekiz on bardak su içilmesi. Çünkü su geçici tokluk hissi yaratıyor ve yağların daha kolay metabolize olmasını sağlıyor. Ayrıca bağırsak faaliyetlerini düzenleyen su, vücutta oluşabilecek ödemi de çözüyor. Bununla birlikte, günlük yağ alımını da sınırlandırmak gerekir. Total yağ alımı enerji gereksiniminin yüzde 30’unu karşılamalıdır.
Doymuş yağ ve kolesterol tüketimi azaltılmalı, bitkisel sıvı yağlar tercih edilmelidir. Şeker tüketimi mümkün olduğu kadar sınırlandırılmalı. Çünkü basit şekerler tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışır ve kan şekerini yükseltir. Bu nedenle kişi kendini tok hisseder ama bir süre sonra insülinin etkisiyle açlık hissi daha çok oluşur. Posalı yiyeceklerin tüketilmesi arttırılmalı.

Çiğ Sebze, Meyve, Kuru Baklagiller ve Kepekli Tahıl Ürünlerinin Günlük Diyette Bulunması, Yeterli Posa ve Vitamini Karşılar.

Posa ayrıca bağırsak fonksiyonlarını da düzenler. Yetersiz olduğu durumlarda hastalara posalı tabletler ve bitkisel kaynaklı laksatifler de önerilir. Günlük alınan tuz miktarı sınırlandırılmalı. Su az, tuz çok tüketildiği durumlarda ödem görülür. Ayrıca obez hastalarda çok sıklıkla hipertansiyon yaşanmaktadır ve tuzun tamamen kaldırılması gerekebilir. Tuzsuz yiyeceklerin tüketiminin zor olduğu hastalarda sodyumu azaltılmış veya tamamen kaldırılmış tuzlar önerilir. Alkol alımı kaldırılmalı veya sınırlandırılmalıdır. Alkol alındığı özel günlerde, günlük yiyecek miktarında alkolden alınan enerji kadar yiyeceklerde azaltma yapılır. 1 gr alkol 7 kilokalori enerji verir.

Obezite Komplikasyonları

Tip II Diyabet; Hipertansiyon; İnme; Hiperlipidemi ve düşük HDL Kolesterol; Koroner kalp hastalığı; Kanser; Nefes darlığı ve uyku apnesi; Menstruel bozukluklar; Gebelik komplikasyonları; Psikolojik etkiler

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar