Kategori | Zayıflama

Obezitede İlaç Tedavisi

Obezitenin getirdiği sağlık sorunları olmadan, kilo fazlalığımızın miktarını değerlendirmeden gelişi güzel ilaç kullanmamız doğru değildir. Yani kilo vermeyi hızlandırmak için ilaç kullanmak sağlık açısından oldukça sakıncalıdır. İlaç tedavisi tek başına değil, her zaman uygun yeme alışkanlığı ve fiziksel aktivitenin ön planda yer aldığı bir programın parçası olarak uygulanmalıdır. Obezitede ilaç tedavisinin, sadece ilaçların kullanıldığı sürede etkili olduğu bilinmelidir. Kişi eğer ilaç kullanıyorsa kilo verme süreci sonunda yeme alışkanlığı ve aktivite paternlerinde değişiklikler dahi yapmış olsa ilaç kesildiğinde kilo alma beklenir. Bundan dolayı bu ilacı yazan hekimin yaşam tarzındaki önemli değişikliklerin sağlanması için hastayı beslenme uzmanına sevk etmesi gerekir.

Esasında ilaç kullanımının getirdiği ciddi sorunlar da vardır. Günümüze kadar içerisinde fenfluramin, deksfenfluramin ve fentermin etken Obezitede İlaç Tedavisi maddelerinin bulunduğu çok popüler olan 2 ilacın tedavi süresinde bireylerde yaptığı valvüler kalp hastalığı ve pulmoner tansiyon nedeniyle piyasadan kaldırıldığı bilinmektedir. Bu durumdan sonra obezitede ilaç tedavisinin kullanımı karmaşaya sebebiyet vermiştir. İştahı baskılayan tedavilerle ilgili en önemli sorun pulmoner hipertansiyon, valvüler kalp hastalığı, giderek artan nefes darlığı ve ayak bileklerinde oluşan ödemdir. Bu durum, son derece nadir görülen fakat ciddi bir yan etkidir. Çoğunlukla bu yan etkilerin ilaç kullanımının aralıklı ya da sürekli olarak 3 aydan uzun süre kullanımdan kaynaklandığı da bir gerçektir. Etken maddesi deksfenfluramin, fluoktesin, amfetamin türevi olsada ağız kuruluğu, ishal ya da kabızlık, uykusuzluk, depresyon, sinirlilik, kalp atışında artma görülebilen başka yan etkilerdir.

İlaç tedavisi olasılıklar arasında 2. seçenek olarak düşünülmeli ve ancak başka girişimler başarılı olmadığı takdirde tıbbi nedenlerle daha çok kilo kaybı gerekli olduğunda kullanılmalıdır. Ayrıca ilaç tedavisine ne zaman başlanacağının belirlenmesi kadar ne zaman sonlanacağının da tedavi süreci içerisinde karar vermek gerekmektedir. Ancak gelecekte beslenme tedavisine yardımcı olabilecek sağlığı tehdit edici riskleri az olan ilaçlar obezitenin tedavisinde yer alabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar