Kategori | Sağlık Konuları

Öz Güveninizi Arttırmanın 5 Yolu

Kendinize güvendiğiniz zaman etrafınıza yaydığınız pozitif enerji ve neşenin çevrenize ne kadar olumlu etkisi olduğunu anlatmamıza gerek yok kuşkusuz. Bazen kendinizi “havanızda” hissetmediğiniz zamanlar olur. Bu tip durumlarda yapmanız gerekenleri gözünüzde büyütmenize gerek yok. Gelin özgüveninizi arttırmak için verdiğimiz tavsiyelerimizi okuyun. Bunlara uyduğunuzda siz de aradaki farkı göreceksiniz.

 1. Hamlıktan kurtulun. Biliyoruz, vakitsizlikten şikayet ediyorsunuz ama size spor salonlarına gidin ve saatlerce deliler gibi spor yapın demiyoruz. Arabanızı iş yerinden biraz uzağa park ederek (ki bu İstanbul’da yaşıyorsanız muhtemelen bu tür şeyler başınıza geliyordur) veya yollar müsaitse bisikletle işe giderek, asansör yerine merdiven kullanarak hamlığınızı üzerinizden atabilirsiniz. Ayrıca sizi zinde tutan bir aktiviteye yönelttiği için park yeri bulmak artık bir problem olmaktan çıkacaktır.
 2. Kıyafetlerinizi seçerken dikkatli olun. Hoşunuza gitmese de kıyafet insanların sizinle ilgili fikir edinirken ilk baktıkları şeydir. Bu yüzden giydikleriniz, özellikle de yeni tanışacağınız insanların bulunduğu bir yere gidiyorsanız, önem taşır.
  Kıyafet seçerken neye dikkat edeceğinizi bilemiyorsanız kimi etkilemek istediğinizi düşünün ve kıyafetlerinizi ona göre seçin. Giyeceğiniz kıyafetle bir modacıya kendinizi beğendirmek zorunda olmadığınızı hatırlatırız.
  Kıyafetlerinizin üzerinize tam olmasına dikkat edin. Kimse palyaçoya benzemek istemez. Bu yüzden üzerinize, size çok dar veya çok bol gelen kıyafetler giymeyin.
  Temizlik önemli. Kıyafetlerinizi periodik aralıklarla kuru temizlemeye verin. Ayrıca yıkamayla ve temizlemeyle yıpranmış, iplikleri atmış, düğmesi kopmuş kıyafetleri giymemeye özen gösterin.
  Ayakkabılarınız da sizi eleverir. Herkes boş bir anında yerlere bakınır ve emin olun kimse bu gibi zamanlarda çamurlu, yırtık ve şekli bozulmuş ayakkabılarla ortalıkta dolaşmış olmak istemez.
  Kıyafetiniz tamam ama yüzünüzden de gülümsemeyi eksik etmeyin. İçten gülümsemek önemlidir. Sahte gülücükler, adı üzerinde, size ait olmadığı için yüzünüzde sırıtacaktır. İçten gülümseyebilmek için de kendinize gerçekten güvenmelisiniz.
 3. Düzgün nefes alın. Dik durun. Doğru nefes alırsanız kendi bedeninizde kendinizi rahatlatacak bir yer yaratmış olursunuz. Gün içinde o kadar yoğun oluruz ki kendimize zaman ayıramayız. Bu da insanı ruhen yıpratır. Bu yıpranmayı aza indirgemek için karnınızdan nefes almayı öğrenin. Yere sakince uzanın, ellerinizi karnınızın üzerinde birleştirin ve karnınızdan nefes alıp verin. Böyle yaptıkça karnınızın şişip indiğini göreceksiniz. Alışınca gün içinde de kalabalıkta karnınızdan nefes alıp verebileceksiniz. Bunun meditasyon etkisi olduğunu hatırlatırız.
 4. Disiplinli olun. Anlaşmalarınıza sadık olun. Gideceğiniz yere zamanında gidin. İşlerinizi zamanında bitirin.
 5. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Vermediğiniz hiçbirşeyi alamazsınız. Saygı görmek ve sevilmek istiyorsanız sevin ve sayın. Eğer başarmak ve bu yolda başkalarından yardım almak istiyorsanız siz de başkalarının başarılı olmasına yardımcı olun. Böylece etrafınıza pozitif enerji yayarsınız. Etrafınızdaki insanların sayısındaki artışa inanamayacaksınız.

Oldukça basit görünüyor öyle değil mi? İçinizden “Uygulaması ne kadar basit şeyler bunlar, herhalde işe yaramıyordur.” diye geçiriyorsanız özgüveni yüksek insanların aslında ne kadar sade yaşamlar seçmiş olduklarını hatırlatırız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar