Kategori | Şifalı Bitkiler

Papatya ve etkileri

Etkileri: İdrar söktürücü, iştah açıcı, yatıştırıcı-sakinleştirici, gaz ve safra söktürücü, ağrı kesici, yara iyi edici  etkileri   bulunmaktadır. Ağız ve dişeti iltihaplarına karşı da etkilidir. Basura (hemoroid) karşı da kullanılır.

Hazırlanışı: Aynı hazır poşetli çaylar gibi hazırlanır. Bir küçük çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini bardağa koyunuz. Üzerine sıcak su dökünüz. Şeker ya da tatlandırıcı ekleyiniz.

Kullanılım şekli: Çay olarak hazırlanmış suyunu günde birkaç defa içilir. Sabahları aç karnına almanız tavsiye edilir. Yaralar veya basur memeleri bu demlenmiş su ile yıkanır ve pansuman yapılır. Ağız iltihaplarında, günde birkaç defa gargarada kullanılır.

Yabancı dillerdeki adı: Latince: Flos chamomillae vulgaris, Almanca: Echte Kamillen, Fransızca: Fleur da camomille,
İngilizce: Camomile.

Yetiştiği bölgeler: Bu tür 20-50 cm yükseklikte, çok dallı, yaprakları parçalı, tüysüz, çiçekleri küçük başlar şeklinde, bir yıllık otsu bir bitkidir. Türkiye;de yol kenarları ve boş tarlalarda bol miktarda yetişir.Avrupa’nın bazı ülkelerinde ekimi de yapılır.

Dış Görünüş: Çiçek durumu: 5-10 mm çapında, dil şeklindeki çiçekler beyaz renkli, bir sıra ve 12-20 tane.Tüp şeklindeki çiçekler sarı renkli, çok adette ve kapitulumun ortasında.Çiçek tablası az çok koni biçiminde, üzeri çıplak ve içi boş (diğer papatyalardan farkı). Kokusu özel ve kuvvetli, tadı acımsıdır.

Toplama ve kurutma: Çiçekleri, sabahları el veya taraklı faraş ile toplanır. Çok ince bir tabaka halinde yayılarak gölgede kurutulur.

Bileşim: Uçucu yağ (% 0.2 – 1), rezin, acı madde ve fenolik bileşikler (flavonlar ve kumarin) taşımaktadır. Uçucu yağ içinde chamuzulen, terpenik ve seskiterpenik (bisabolol, bisabololoksit, bisabolonoksit gibi) bileşikler bulunmaktadır.

Nasıl temin edebilirsiniz: Birçok aktarda ya da baharatçıda bulabilirsiniz. Temizliğe dikkat etmek kaydıyla kendiniz de mevsiminde kurutabilirsiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar