Kategori | Beslenme

Pastörize Süt Nedir?

Sütlerin uzunca bir süre saklanabilmesi için içerisinde hiç mikrobun bulunmaması gerekir. Süt içerisisine mikrop girerse kısa sürede süt içinde çoğalır ve sütü bozar. Bu bozulma işlemine mikroplarla sütün kesilmesi adı da verilir. Bu durumdaki sütlerin kullanılması besin zehirlenmesine neden olur.

Pastörize yöntemle sütün içerisindeki mikropların öldürülmesi sonucunda kapalı kaplarda süt uzunca süre saklanabilir. Son kullanma tarihine dikkat ederek ilk açılmada kaynatmadan kullanmak mümkündür. Ancak süt bir kez açıldıktan sonraki kullanımlarda kaynatmak gereklidir. bozulmaya yüz tutmuş süt ısıtmakla hemen kesilir. Bozulmamış süt ısıtmakla kesilmez.

Pastörize süt

Açık olarak satın alınan sütlerin iyice kaynatılması gerekir. Yaklaşık 15 dakikalık kaynatma yeterli temizliği sağlar.

Bir yaş öncesi bebeklerin inek sütü ile beslenmesi önerilmemektedir. İnek sütünün bir yaş altındaki çocuklarda demir emilimini azaltması, bağırsaklardan noktasal kanamalara yol açması, sık solunum sistemi hastalıklarına yakalanması, bir yaştan sonra şeker hastalığının daha sık ortaya çıkması, diğer allerjik hastalıkların daha sık oluşması nedeni ile bir yaş altındaki çocuklarda inek sütü kullanılmamalıdır. Bir yaştan sonra bir çocuğun günde 500 ml’den daha fazla süt içmemesi gerekir. Bu rakamın altında içmesi veya hiç içmemesi tıbbi bir sorun yaratmaz. Öngörülen miktardan daha fazla inek sütünün içilmesi demir emilimini azaltacağı ve kabızlık sorunlarına yol açabileceği gibi, diğer çeşit gıdaların alınmasında azlığa, böylece tek düze bir beslenme alışkanlığına neden olur.

Bir kaç yıl önce geçirilen tifüs(her halde soruda yanlış yazılmış olmalı. Nerede geçirilmiş? Tifüs dünya çapında çok önemli bir hastalıktır. Dünya Sağlık Teşkilatına bildirimi zorunludur)veya tifo anne sütü ile bebeğe bulaşmaz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar