Kategori | Sağlık Bilgileri

Periodontoloji ve Periodontal Hastalıklar

Periodontoloji bir dişhekimi ya da periodontolog tarafından dişeti hastalıklarının tanı, tedavi ve önlenmesini sağlayan bilim dalıdır. Periodontolog, periodontoloji üzerinde doktora eğitimi görmüş olan ve bu konuda diploması olan dişhekimidir.
Periodontal Hastalık
Periodontal hastalık, dişleri çenelere bağlayan dişeti, kemik ve lifleri etkileyen iltihabi bir hastalıktır. Hastalığa neden olan bakteriler normal oral florada bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler dental plak adı verilen film şeklinde dişlere yapışan bir tabaka oluştururlar zamanla bu tabaka diştaşına (calculus-tartar) dönüşürler. Bakteriler zehirli toksinler oluşturarak vücudumuzdaki bağışıklık sistemini harekete geçirirler. Eğer hastalık durdurulamazsa, dişleri destekleyen dokuların yıkımı devam eder. Bunun sonucunda da genellikle diş kayıpları görülür.

Periodontal hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. 18 yaşındaki bireylerin yarısında dişeti hastalığının bir türünün olduğu bildirilmiştir. 35 yaştan sonra toplumdaki bireylerin %75’i bu hastalıktan etkilenmiştir. Hastalığın sinsi bir şekilde ilerliyor olması yani asemptomatik olması ve ağrı vermemesi hastalar tarafından farkedilmemesine neden olmaktadır. Ancak dişeti hastalıkları hekim tarafından kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.

Periodontal hastalıkların en sık rastlanan çeşitleri GİNGİVİTİS ve PERİODONTİTİStir.

GİNGİVİTİS dişetinin iltihabıdır ve hastalık proçesinin başlangıç aşamasıdır. Dişetleri kırmızı, şiş ve kanamaya meğillidir. Destek kemik olaydan etkilenmemiştir.

PERİODONTİTİS te dişleri destekleyen lifler ve alveoler kemik dokusunda yıkım başlamıştır. Hastalık ilerledikçe dişeti dişlerden ayrılır ve periodontal cep oluşur. Destek kemikteki yıkım arttıkça bu cepler derinleşir. Periodontal cepler daha fazla plak ve bakterinin birikimine olanak sağlarlar. Yıkılan destek kemik miktarı arttıkça kaybedilen diş sayısı da artar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar