Kategori | Güzellik, Uzmanlar

Pervin Bulgak’tan Güzellik Reçeteleri – Dr. Aytuğ

Biyolog – Kozmetolog Pervin Bulgak KanalTürk ekranlarında yayınlanan Dr. Aytuğ’un programına konuk oldu ve programında bazı doğal güzellik reçetelerine yer verdi. İşte Pervin Bulgak’ın bu tarifleri.

Pervin Bulgak'tan Güzellik Reçeteleri

Pervin Bulgak

Göz altı torbaları için formül

Göz altı torbaları için karışımın yapılışı kolaydır. Bunun çin 2 adet malzemeye ihtiyacınız vardır.

  • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş ayva
  • 1 çay kaşığı tatlı badem yağı

Yapılışı

Malzemeleri cam bir kaba alın ve iyice karıştırın. Bu malzemelerden badem yağı K vitamini içerir ve kan dolaşımını hızlandırır. Çünkü göz altı şişlikler genellikle morlukla beraber seyreder. İçine eklediğimiz ayva ise kolajen yapısını artırır, bu da cildin güzel görünmesini sağlar.

Bu karışımı alıp göz altlarına yedirerek dürün. Sadece göz altı olarak düşünmeyin. İç taraftan dışa doğru C harfi çizerek az bastırarak sürün. Bu ürün göz üstüne de sürülebilir.

Geceden sürüp yatabilirsiniz. Gündüz saatinde yapacaksanız mutlaka yıkayıp, buz kalıplarının içine koyduğunuz maden suyu ile silin.

Sivilcelere karşı karışım

Bu sivilce giderici karışım kil, bal ve zeytinyağı ile yapılıyor. Tarifin malzemeleri aşağıdaki gibidir:

  • çeyrek çay bardağı kil
  • 1 tatlı kaş. bal
  • 1 çay kaş. sızma zeytinyağı

Karışımın yapılışı

Yaklaşık 2 dolu tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı bal (bala allerjiniz olmamalı), 1 çay kaşığı zeytinyağını bir cam kapta karıştırın. Burada kullanılan kestane, çiçek veya herhangi bir bal olabilir. Sürülebilir kıvama gelmesi için yavaş yavaş içme suyu eklenir. Bir miktar verilemiyor, çünkü sürülebilir kıvama gelmesi lazım.

bal zaten antibakteriyeldir, bakteri mantar üretimini engeller. Kil cildin yağ yüzeyini yok edecektir, bundan dolayı zeytinyağı eklenir.

Elde edilen bu maske boyundan itibaren tüm yüze sürülecek. Göz çevresi hariç uygulanacak. 15 dakikada kuruyacak. Soğuk suyla arındırıp daha sonra nemlendirici sürülecek. Haftada bir gece yatmadan sürülecek ve 15 dakika beklenip yıkılacak. Hafta en fazla 1 kere uygulanmalıdır, çünkü kil cildi kurutacaktır.

Topuk çatlakları nasıl önlenir?

Biyolog ve kozmetolog Pervin Bulgak topuk çatlaklarını gidermek için bir tarif verdi. Bu tarif için gerekliolan malzemeler aşağıdakilerdir.

Malzemeler

1 limonun kabukları
1 yemek kaşığı deniz tuzu
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Araç

2 adet buzdolabı poşeti

Bu tarifi uygulamak için açık yaranız olmamalıdır. Çocuklar için kullanılmaz. Evde en sık ayda bir yapabilirsiniz. 1 limonun kabuklarını rendeleyip alın. İçine 1 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ilave edin.

Malzemeleri cam bir kapta karıştırın. 1-2 dakika bekletin. Eşit miktarda ürünü poşetlerin içerisine doldurun. Poşetler topuklara bağlanacak. En az 20 dakika, en fazla 40 dakika topukta tutulacak. Soğuk veya ılık suyla arındırılacak. Krem sürülecek.

Kaş ve kiprikler nasıl uzar?

Kaş ve kiprik artırıcı serumun yapımı aşağıdaki gibidir.

1 çay kaş. hint yağı
1 çay kaş. aloe vera yağı
1 çay kaş. badem yağı
1 çay kaş. sızma zeytinyağı

Malzemeler karıştırılır. Göze kaçırmadan kaş ve kipriklere sürülecek. Düzebli olarak her akşam uygulanacak. 1 aydan itibaren gürleşme başlar. 2.5 ay sonra yeni kiprikler çıkmaya başlar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar