Kategori | Ramazan Özel

Ramazanda formda kalmanın yolları

Ramazanda formda kalmanın yolları

Ramazanda formda kalma

Ramazanda formda kalmanın yolları isimli bu yazımızda Ramazan ayında formda kalmak isteyenlere yönelik bilgilere yer verdik.

Ramazan ayında formda kalmak isteyenler, iftarda, çorba ve iftariyeliklerin ardından kısa bir ara verip, yarım saatlik bir yürüyüş yapabilir, daha sonra ana menüye devam edebilirler.

Ramazan Ayında Egzersizler

  • Ramazan ayı öncesinde spor ve egzersiz yapanlar daha sonra kondisyonu toparlamada zorluk yaşayabileceklerinden egzersiz ve hareketlere ara vermemelidirler.
  • Ramazan ayında beslenme tarzı değişir ve buna bağlı olarak da metabolizma yavaşlamaya başlar. Metabolizma yavaşlayınca da şahıs toplamda aynı miktar enerjiyi almaya devam ederse, kilo alma eğilimi baş gösterir. Bu sebepten dolayı egzersiz oldukça önemlidir.
  • Ancak açken egzersiz önerilmemektedir. Ağır egzersizler, alınan besinler henüz sindirilmediği ve az zaman geçtiği için kan şekerinde oynamalar meydana getirebilirler, bu nedenle yürüyüşler çok önemlidir. 45 yaşın üzeri ve kronik hastalığı bulunanların kesinlikle doktor kontrolünde bu yürüyüşü yapmaları gerekir.

Sahur Sonrası

Sahur sonrası mümkünse sindirimin bir kısmı tamamlanıncaya kadar 1,5 – 2 saat uyunmamasıtavsiye edilir. Fakat bu her sosyal durumda mümkün olmayabilir. Sabah saat 8’de mesaiye başlayacak birine bunu söyleyemeyiz. Bu sebeple sahurda aşırı yemek yerine, tam buğday, müsli ve makarna gibi uzun süre tok tutan gıdalar tercih edilmelidir.

İftar, sahur ve ara öğünlerde lifli gıdaların yenilmesi de kabızlığı engelleyecektir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar