Kategori | Ramazan Özel

Ramazanda içecekler

Ramazanda içecekler

Ramazanda içecekler

Oruç tuttuğunuz zaman boyunca sağlığınızın bozulmaması için kaybettiğiniz sıvıyı yeniden kazanmanız gerekir. Bunun için uygulamanız gereken sağlık reçeteleri bu yazımızda. Gün boyu susuz kalan vücut iftardan sahura kadar bunu karşılamak zorundadır. Aksi halde, vücudun dengesi bozularak, çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Gece boyunca taze sıkılmış meyve suları, su, komposto ve bitki çayları içilerek eksiklikler giderilmelidir. Metabolizmanın uzun bir süre susuz kalmasından dolayı; bağırsak hareketleri yavaşlar, sindirim zorlaşır, böbrek rahatsızlıkları başlar, ciltte kırışmalar çoğalır ve özellikle şişmanlamaya neden olur.

İftar ve sahur arası bir şişe maden sodası, aralarda 4 fincan rezene çayı, yeşil çay, 4-5 fincan ılık su içilmesi yararlıdır. Şekersiz çay, az şekerli açık çay veya az şekerli bir fincan kahve içebilirsiniz.

Rezene çayı: Sindirimi kolaylaştırır, mide problemlerini hafifletir. Gazı alır. 1 bardak sıcak suya, yarım kahve kaşığı eklenip demlenerek içilebilir.

Maden sodası: Doğal mineraller, iyonlar içeren maden sodası, halsizliği dengeler ve vücudun mineral ihtiyacını karşılar. Bunun dışında içindeki tuz da tansiyonun düşmesini engeller.

Kekik çayı: 1 bardak kaynar suya, yarım kahve kaşığı kekik ilave edip 5 dakika demleyin. Sonra süzüp için. Tadı acı gelirse az miktar şekerle tatlandırabilirsiniz. Vücuda direnç verdiği bilinen kekik, aynı zamanda sindirim sorunlarına da iyi geliyor.

Yeşil çay: İçerdiği tein maddesi sayesinde zihni ve dolaşımı canlandırır, toksin atılmasına yardımcı olur.

Naneli limon şerbeti tarifi

Malzemeler 6 kişilik:
– 4 adet limon
– 10 dal taze nane
– 3 su bardağı su
– 1 su bardağı toz şeker
– Süslemek için limon dilimleri

Yapılışı: Limonların suyunu sıkın. Yıkanmış taze nane yapraklarını, 1 çorba kaşığı toz şekerle havanda dövüp, macun kıvamına getirin. Temiz bir tülbente koyun. Tülbenti sıkıca sarıp limon suyunun içine atın. 1 su bardağı toz şeker, 3 su bardağı suyu da ilave edin. Şeker eriyene kadar iyice karıştırın. Ilık veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Buzlu çay tarifi

Malzemeler 2 kişilik:
– Yarım su bardağı demli çay
– 2 çorba kaşığı limon suyu
– 1 defne yaprağı
– 1 su bardağı kaynar su
– Toz şeker, buz

Yapılışı: Büyük bir kokteyl bardağının yarısına kadar çayı doldurun. Üzerine yeterli miktarda buz koyun. İyice karıştırın. Limon suyu ve dilerseniz toz şeker ekleyin. İyice karıştırın. Defneyaprağı ilave edin. Soğuk olarak servis yapın

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar