Kategori | Güzellik, Uzmanlar

Reçelden leke giderici jel

21 kasım 2012 tarihinde Doktorum programına katılan cilt uzmanı Pervin Bulgak çok sayıda güzelleşme reçetesini yanısıra ayva reçelinden yapılan leke giderici jel tarifini verdi. Bu jel hazırlandıktan sonra saklanır ve 2 günde elde edilir.

Bu jel için neler kullanılacak:

Ayva reçeli yaparken ayvanın çekirdeğini, kabuğunu, yaprağını atmayın. (Ayvanın çekirdeğinde çok özel maddeler var; tanenler, proteinler)

  • 1 ayvanın çekirdeği (en az 7-8 adet)
  • 2-3 adet ayva yaprağı
  • 1 limon kabuğu
  • 1 çay bardağı su

Reçelden leke giderici jel nasıl yapılır?Reçelden leke giderici jel

Ayvanın çekirdeklerini havanda ezin. Yarım çay bardağı suyun içine 7-8 çekirdeği hafifçe kırıp suyun içine ilave edin. Ayvanın yaprağını elinizle parçalayın suyun içerisine ilave edin. Limon kabuklarını küçük parçalara bölüp suyun içerisine koyun. Ağzını kapatıp mutfakta 2 gün bekletin. 2 gün sonra süzün. Leke giderici ve gözenek sıkılaştırıcı bir jel elde edeceksiniz.

Pervin Bulgak leke probleminiz yoksa bile bu jeli uygulamanızı önermektedir. Jelin saklama süresi 10 gündür.

Pervin Bulgak ayrıca “Öksürük mevsimi geldi. Ayvayı fırına verip günde bir tane pişmiş ayva yerseniz, boğaz yollarında kuru öksürüğe neden olan şeylerin önüne geçersiniz. Ayvanın içerisinde çok özel bir hammadde var ve bu hammade pişince açığa çıkıyor. Öksürüğe iyi gelmektedir” diye belirtiyor.

Ayva çekirdeklerini değerlendirme kapsamında Pervin Bulgak’ın önerisi olan bu reçelden leke giderici jel tarifini uygulayabilirsiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar