Kategori | Sağlık Bilgileri

Sabahları egzersiz yapmanız için 10 neden

Sabahın köründe kalkmanın, üstelik de bunu egzersiz adına yapmanın kulağa hiç de çekici gelmediğini biliyorum. Ama ya size bunun için 10 iyi sebep sayarsam?

Sabahın erken saatlerinde sıcak yatağınızı terk edip, sonrada yatakta geçirebileceğiniz bu en keyifli dakikaları egzersiz yaparak geçirmek için gerçekten iyi bir sebebiniz olmalı. Aslında bakarsanız var, üstelik bir değil, tam 10 tane iyi nedeniniz var.

1. Düzenli egzersiz yapanların yüzde 90’ı bunu sabah yapmaktadır. Bunun en büyük nedeni, araya bir şeyler girmeden, bölünmeden egzersiz yapabilmek için en iyi saatler sabah saatleridir.

2. Sabah erken egzersize başladığınızda, bu metabolizmanızı harekete geçirir ve etkisi de saatler boyu sürer. Bu da, hiçbir şey yapmadığınızda Sabah erken egzersizbile, daha çok kalori yakacağınız anlamını taşır. Sırf sabah egzersiz yaptınız diye!

3. Sabah egzersizi size gün için gereken enerjiyi verir.

4. Pek çokları sabah egzersizinin gün içindeki açlıklarını düzenlediğini söylüyor. Sabah egzersiziyle hem kendini daha zinde ve sağlıklı, hem de daha az hissediyorsun. Bu şekilde motive olduğun için de, besin seçimlerin daha sağlıklı oluyor.

5. Eğer her gün aynı saatte uyanıp, sabahın aynı saatlerinde egzersiz yaparsanız, vücudunuzun endokrin ve dolaşım sistemleri buna alışır ve fizyolojik olarak hoş şeyler olur. Mesela uyanmanızdan bir iki saat önce, vücudunuz uyanma ve egzersiz için hazırlanmaya başlar, çünkü bunların olacağını zaten biliyordur. Bunun yararlarını ise şu şekilde görürsünüz:

– Uyanmak çok daha kolay olur. Her gün farklı saatlerde uyandığınızda, belli bir saat olmadığından bu, vücudunuzu karıştırır ve uyanmaya hazırlıklı olmaz.
– Metabolizmanız ve aktiviteye katılan hormonlarınız, siz uyurken etkinleşmeye başlar. Böylece daha enerjik hissedersiniz.
– Hormonlarınız, kan basıncını, kalp atış hızınızı..vs düzenleyerek vücudunuzu egzersize hazırlarlar.

6. Sabahın erken saatleri, genellikle kendimize ayırdığımız saatler. Ve o saatlerde kendi sağlığımız ve formumuz için bir şeyler yapıyor olmak da özellikle hoş bir durum.

7. Egzersizin zihni açtığı bilinen bir gerçek, üstelik de bu durum 4 ila 10 saat kadar etkisini sürdürüyor. Sabah yapacağınız egzersizin, tüm gün iş ya da okulda size nasıl da ilaç gibi geleceğini siz düşünün.

8. Gün içinde ne olacağı belli olmaz. Akşam 6’da çıkacağınızı düşünürken bir toplantı çıkar, işten ayrılamazsınız. Ya da öğlen hiç beklemediğiniz anda biri geliverir, yemeğe gidemezsiniz. Bu durumda sabah kalkıp, kimsenin sizi aramayacağı bu sessiz zaman dilimini kullanmak en iyisi değil mi?

9. Eğer egzersize zaman ayırmakta zorlanıyorsanız, tek yapmanız gereken yarım saatçik erken kalkmak. Uykunuzu alamadığınızı düşünüyorsanız, biraz daha erken yatabilirsiniz. İnanın buna değecek çünkü araştırmalar, düzenli egzersiz yapan insanların daha dinlendirici bir uyku uyuduklarını, bu nedenle de daha az uykuyla günü geçirebildiklerini gösteriyor.

10. Kendinizi harika hissedeceksiniz! Yapın bunu!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar