Kategori | Saç Bakımı

Saç Dökülmesi Sorunu ve Nedenleri

Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi günümüzde sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Herkesin saçı dökülebilir. Hatta tüm insanların her gün saçı normalde dökülür. Bu oldukça normaldir. Saçlarınız düzenli aralıklarla yenilenmelidir. Kan ve diğer vücut hücrelerinin buna ihtiyacı olduğu gibi saçımızın da bu yenilenmeye ihtiyacı vardır. Normalde bir insanda bu durum eski saçın dökülmesiyle yeni saçın çıkması şeklinde devam etmelidir. Bu bir hayat döngüsüne benzer. Ancak bu döngünün de belli bir limiti vardır. Araştırmalara göre, günde en fazla 100 tel sac dökülüyorsa bu normal olarak algılanmalıdır.

Saçların iyi bakılmaması durumlarında yada herhangi bir rahatsızlık durumlarında bu saç dökülmesi durumu çekilmez hale gelebilir. Fazla stres saç dökülmesinin en büyük nedenleri arasındadır. Stresli kişinin anlık dahi saçlarının döküldüğü gözlenmiştir.

Hormonal sebeplerden de saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Hormonal bozuklukta mutlaka bir doktor kontrolünde bu sorundan kurtulmak gerekir. Dikkate alınmazsa başka şekillerde sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Saç dökülmesinin başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 

1-      Saçların iyi bakılmamış olması

2-      Düzenli yıkanmıyor olması

3-      Aşırı stres

4-      Hormonal bozukluklar

5-      Bağışıklık sisteminden kaynaklanan rahatsızlıklar

6-      Vücuttaki zararlı bakteriler

Aşırı saç dökülmelerini önlemek amacı ile birçok ilaç ve bitkisel ürünler satılmaktadır. Ancak sorundan kurtulmanın en iyi çözümlerinden biri kişinin bu sorundan kurtulmak için istediğinin olması gerekir. Ayrıca ilaçların birçok yan etkileri bulunduğu için doktorlar tarafından bile en son çare olarak kullanılmaktadır.  Saç dökülmesi tedavisi esnasında mutlaka ilk tercihiniz doğal yollar ve içinizdeki kurtulma isteği olmalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar