Kategori | Cilt Bakımı

Sağlıklı Cilt için Bakım ve Beslenme Önerileri

Sağlıklı bir bedene sahip  olursak aynı zamanda sağlıklı bir cilde de sahip oluruz. Vücudumuz, besinlerden aldığı tüm vitamin ve mineralleri, cilt altına depolar. Ancak şehirli insanın yaşam tarzı, bu deponun kısa sürede tüketilmesine neden olur.

Hava kirliliği, aşırı stres, tüm gün kullandığımız bilgisayar, televizyon gibi elektrikli aletler, mevsimler arası geçişler ve hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak vücut strese girer. Bu stresi zarar görmeden savuşturabilmek için, vücut daha önce cilt altına depoladığı vitamin ve mineralleri kullanır. Depodaki vitamin ve mineraller azaldıkça, cilt saldırılara açık hale gelir. Yaşın da ilerlemesi ile birlikte, cilt kurumaya başlar.

 

Peki, sağlıklı cilt için yapmamız gerekenler nelerdir?

 • Uzmanlara göre, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, erken yaşlanma ile beraber birçok cilt hastalığına da neden olmaktadır.  Uzun süre güneş altında kalan kişilerin çillerinin arttığı, ciltlerinin kuruduğu ve ciltlerinde güneş lekeleri oluştuğu görülmüştür.
 • Su, insan vücudu için yaşamsal bir sıvıdır. Sağlıklı cilt için ise, olmazsa olmazdır. Günde 8-10 bardak su içmek, cildin genç kalmasının sağlayan en önemli unsurlardan biridir.
 • Sigara, cildin üst katmanlarında bulunan kılcal damarların daralmasına neden olur.  Bu daralma dolaşımı yavaşlatır, cilt beslenemez hale gelir.  Bu nedenle, sağlıklı cilt için, sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak gerekir.
 • Kafein ve alkol cilt sağlığını olumsuz etkiler.
 • Cildinizi korumak için daha az makyaj yapmalı ve kozmetik ürün kullanımını azaltmalısınız.
 • Uzmanlara göre, cilt hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri de depresyon, dengesizlik ve stres sonucu ortaya çıkan psikolojik durum bozukluklarıdır. Sağlıklı cilt için, stresle baş etmeyi öğrenmelisiniz.
 • Düzenli spor, beden sağlığı kadar cilt sağlığı için de gereklidir.
 • Haftada bir defa saunaya girmeli ve hatta kese yaptırmalısınız. Sauna, vücuttaki toksinleri atmaya; banyo kültürümüzde var olan kese ise, cildin ölü deriden kurtulmasına yardımcı olur.

Sağlıklı cilt için sağlıklı beslenmek gerekir;

 • C vitamini kolajen oluşumu için gereklidir. Kolajen cildin temel yapısını şekillendiren bir protein çeşididir. 35 yaşından sonra kolajen azaldığı için, cilt sarkmaya başlar. C vitamini aynı zamanda iltihapla savaşır ve serbest radikallerin etkilerini azaltır. Portakal greyfurt ve domates cildin sıkılaşmasını sağlar.
 • Süt, yumurta, domates, greyfurt, badem ve karnabaharda bulunan biotin parlak bir cilt sağlar. Vücudunuza yeterinde B vitamini biotini almazsanız, cildiniz kurur ve pul pul olur.
 • Tahıllar antioksidan kaynağıdır. İltihaba bağlı cilt hasarlarıyla savaşırlar.
 • Yumurta, süt, peynir, yoğurt, balık, karides, tuna ve tavuk eti A vitamini açısından zengindir.  A vitamini, hücrelerin hasar görmesini ve erken yaşlanmayı önler. Kırmızı ve turuncu sebzelerde bulunan beta karotenini, vücudumuz A vitaminine çevirir. A vitamini ve beta karoten parlak ve yumuşak bir cildiniz olmasına yardımcı olur. Ispanak ve yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda A vitamini bulunur. Bu da cildinizin yeni hücreler üretmesini sağlar.
 • E vitamini cildi yaşlandıran, UV ışınlarının ürettiği serbest radikaller ile savaşır. Kuruyemişler içerdiği E vitamini sayesinde genç ve daha yumuşak bir cilt kazanmamıza yardımcı olur.
 • Deniz ürünleri, ceviz ve fıstık, vücudumuza aktif omega 3 asitleri sağlar. Yeterince omega 3 aldığınızda cildinizde kuruluk ve iltihap oluşmaz. İltihap cildinizin daha çabuk yaşlanmasına neden olur. Araştırmalara göre, omega 3 azlığı egzama ve sedef hastalığı gibi hastalıklara karşı kişiyi daha savunmasız bir hale getirmektedir.

Sonuç olarak;  sağlıklı cilt için kozmetik ürünlerinden daha çok, beslenme şeklimize önem vermeliyiz. Cildimiz, beslenme şeklimizi yansıtır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

4 Yorum to “Sağlıklı Cilt için Bakım ve Beslenme Önerileri”

 1. pratikciltbakimi.blogspot.com dedi ki:

  düzenli beslenme, sigaradan uzak durmak ve bol su içmek cilt güzelliğinin olmazsa olmazları arasında, yazınız çin teşekkürler

 2. KIVANCEFE dedi ki:

  cilt bakımı önemli bir şey bazı insanlar bunun farkında olmadan yüzündeki sivilce ile oynar

 3. gok-te dedi ki:

  Sağlıklı cilt için beslenme önerilerin konusunu okuduktan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım.

 4. ya arkadaş benim bir tanıdığım var sigarasını’da içer yemesine içmesine de dikkat etmez ama dünya güzeli azra yanında halt etmiş nedir bu iş ben anlamadım sanırım birazda ırsilikle alakalı bu durumlar

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar