Kategori | Sağlık Konuları

Sakızın bilmediğiniz özelliği nedir?

Önemli bir görüşmeyi ya da sizin için büyük öneme sahip bir şeyi mi bekliyorsunuz? Ve heyecanınız git gide artmakta mı? Bunu yatıştırmanın çok kolay bir yolu vardır. Belki de eskiden hiç duymadığınız bir şey: sakız stresi alıyor.

İngiltere’de yapılan son bir araştırmaya göre, sakız böbreküstü bezleri tarafından üretilen hormonu yani kortizolu içerir.
Yapılan bu çalışmaya göre ortaya çıkmıştır ki, sakız endişeyi % 17 azaltıyor.
Kırk insanın tükürüklerindeki kortizon miktarını inceleyerek yapılan araştırmanın sonucuna göre, sakız çiğneyen insanlarda endişe % 17 oranla düşüyor.

Sakızın stresi azaltmasının nedeni nedir? Çiğneme zamanı sindirimin sefalık aşaması daha da aktifleşiyor ve böylece insana huzur vererek, beyne giden kan akımını artırır. Ama eğer stres kronik bir hastalık gibi mevcutsa tabi ki, bu zaman sakız çiğnemek yeterli olmayacaktır. Ama bu alışkanlık egzersiz, dengeli bir diyet, düzenli bir uyku, az alkol içeren içecekler veya hiç içmemek gibi durumları olan insanların hayat tarzı eşliğinde yardımcı olabilir.

Ama bu konuda da aşırıya kaçmayın, aksi takdirde karnınız şişer.

Gün içinde de aşırıya kaçmayarak sakız çiğnemeniz gerekiyor. Sakız sayısı günlük olarak en fazla üç ya da dört sakızı geçmemelidir. Ve bu sakızları en fazla 20 – 25 dakika ağzınızda tutabilirsiniz. Çok fazla çiğneme fazla hava yenmesini sağlar ve böylece kar dianın daha düşük bir işlevine neden olabilir. Kardia yemek borusu ve mide arasında bulunan kapaktır. Bu ise mide ya da gastroözofageal reflü gibi sorunlara neden olur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar