Sedef hastalığı hakkında bilgiler

Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı derinin kendine özgü bir hastalığıdır. Kırmızı lekelerin üzerinde kabuklanmalar ve sedef adı verilen kabuk ve kepek oluşumuyla kendini belli eder.

Sedef oluşumu nasıl gerçekleşir? Önce en altta bulunan hücreler hızla üremeye başlıyor. Anormal bir şekilde bir çoğalma oluşuyor. Daha sonra bu hücreler hızla en üst tabakaya göç ediyorlar. Normalde 28 günde 1 ayda bir göç mevcuttur. Sedef hastalarında bu süre 14 güne iniyor. Bütün hücreler bir anda ölüyor ama hepsi aynı hızla dökülemiyor. Üst tabakada ölü hücreler kalıyor. Aralarına da hava girdiğinde sedef adı verilen parlak beyaz kabuklanmalar meydana geliyor.

Yoğun bir stres sonrasında sedef hastalığına yakalanma riski artar mı? Artar, ama her yoğun stresli kişi sedef hastalığına yakalanmaz. Önce bir genetik yatkınlık olması gerekir. Direk bir genetik geçiş söz konusu değildir. Sedef birkaç kuşak atlayabilir. Bu genetik yatkınlığı olan kişiler hayatlarında herhangi bir stres ve travmayla karşılaştıkları zaman bu bölgede sedef ortaya çıkabilir.

Sedefin karıştırıldığı hastalıklar var mı? Sedef özellikle saçlı deride sebaroik egzema ve mantarla karışır. El ve ayakta olduğu zaman el ve ayak egzemalarayla, tırnakta mantarla karışır. Göğüs altı, koltuk altı ve kıvrım bölgelerinde mantar enfeksiyonları ile oldukça sık karışır.

Deri her bölgede olur mu? Deri nerde varsa orada sedef olabilir. Saçlı deriden ayak tabanına kadar her yerde sedef çıkabilir.

Sedef hastalığı hakkında bilgilerSedef bulaşıcı mıdır? Sedef bulaşıcı bir hastalık değil. Hiç kimseye bulaşmaz. Yüzde 1 ile 3 arası görülen bir hastalıktır. Bulaşıcı olsa bu oran çok çok daha yüksek olurdu. Hastayı sosyal açıdan çok kısıtlayan bir hastalıktır sedef. Sadece fiziksel açıdan değil psikolojik açıdan da kişiyi etkilemektedir. Kişiyi son derece zor durumda bırakabilen bir hastalıktır.

Sedef cinsiyet ayırımı gözetmeksizin herkeste aynı oranda ortaya çıkabilir. Doğumdan ölüme kadar her yaşta bu hastalık görülebilir.

Sedeften korunmak için direk bir yöntem mevcut değildir. Kişinin olaylara karşı duruşu değiştirmesi ve stresi hayatında azaltması gerekir. Bazı ilaçlar sedefi tetikleyen ilaçlardır. Ailesinde sedef olan kişiler bu ilaçlardan uzak durabilirler.

Sedef hastaları nasıl beslenmelidirler? Direk olarak yenilen gıdalar sedefe sebep olmaz. Ama bazı gıdaları sedef hastaları hayatlarından çıkarmalıdırlar. Hem lezyonların şiddetinin azalması, hem de kaşıntının azalması açısından bu önemlidir. Örneğin; domates, salça, alkol, sigara, patlıcan, salam, sucuk, sosis gibi gıdaları sedef hastalarının mümkün olarak tüketmemeleri gerekiyor. Çikolata da rahatsız edici özelliktedir. Bu gıdalardan uzak durmak yaşam kalitesinin düzelmesi açısından önemlidir.

Sedef hastaları hangi branşa başvurmalıdırlar? Sedef hastaları dermotolojiye – cilt hastalıkları bölümüne başvurmalıdırlar.

Sedef hastalığının tedavisi nasıldır? Sedef hastalığının kökten bir çözümü yoktur. Kişi sedef oldu mu hayat boyu devam edecektir. Kişinin bu hastalığı öğrenmesi ve yönetmeyi bilmesi gerekir. Sedefin tedavisini klasik ve alternatif olarak ikiye ayırabiliriz. Klasik tedavide ilk kullanılan madde kortizondur. Fakat uzun dönemde kortizonun kullanımı kişinin derisinde incelmeye ve çatlaklara neden olabilir. İkinci tedavi yönteminde vücut direncini baskılayıcı ilaçlar ve hücre bölünmesini azaltan ilaçlar kullanılır. Ama bunları kullanırken deri dışında başka iç organların etkilenme riski var. Bir diğer tedavi yöntemi güneş ışığının süni ortamda elde edilmiş formunun hastalara uygulanmasıdır. Bu tedavide de bir doz söz konusudur, bu doz aşılırsa kanser riski ortaya çıkabilir.

Alternatif sedef tedavi yöntemlerinden biri de Lut gölünden elde edilmiş mineral ve çamurla yapılır. Bu tedavi süresi ortalama 3 aydır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar