Kategori | Hastalıklar

Sedef Hastalığı

sedef hastalığı

Her 100 kişiden 1-3’ünde görülen sedef hastalığı, ciltte kırmızı zemin üzerinde beyaz sedefli pullanmalarla ortaya çıkar. Saçlı deri, kulak içi, tırnaklar, ayak tabanı, el içi, genital organlarda görülebilen sedef, hastalarda ciddi ruhsal sorunlara yol açar.

Sedef Hastalığı Nedenleri

Araştırmalara göre iç organları da tutabilen sedef hastalığı genetik bir deri hastalığıdır , 4 ve 17 kromozomlarla geçer. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Hastalarda sıklıkla depresyon gözlenir.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Deride beyaz pullanmalara neden olan hastalık sindirim sistemini de etkiler. Ağır vakalarda ishal ve kilo kaybı olur. Eklem romatizmasına ve gözlerde nezleye de yol açar.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Hasta genel muayeneden geçirilerek hastalığın tipi, yaygınlığı, sistemleri tutup tutmadığı ve deri tipi tespit ediliyor. Işın tedavisi hastanın cildinin rengi ve tipine göre ayarlanıyor. Sedefin tedavisinde fototerapinin çok önemli bir rolü var,. Tedavide UVB ve UVA ışınları kullanılır. Fototerapi, korizonlu, katranlı kremler ve değişik ilaçlarla birlikte kullanılır. Ama kesin çözüm değildir. Belli aralıklarla tekrarlanması gerekir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar