Kategori | Sağlık Bilgileri

Şeker hastalığı – Diyabet Nedir ?

Vücut tarafından insülin (şekerin hücrelere dağılmasını sağlayan bir hormon) üretiminin tamamen ya da kısmen durması ile karakterizedir. Eğer insüline bağımlı olmayan şeker hastalığınız (diyabetiniz ) varsa, bir miktar insülin üretirsiniz ancak bu ihtiyacınız olandan azdır. Ürettiğiniz insülin ihtiyacınızın altındadır.

Diabet görülme zamanları ve nedenlerine göre iki tipe ayrılır:

a- Genç Tip Diabet ((IDDM),Tip 1 = Typ I Diabetes)

b- Erişkin Tip Diabet ((NIDDM),Tip 2 = Typ II Diabetes)

Sorun genç tipinde insulin hormonunun salgılanmasındaki bozukluk,erişkin tipinde ise vücutdaki dokuların insulin hormonuna yanıt vermemesidir.

“Diyabet” kelimesi aşırı idrar yapma ve “mellitus” kelimesi ise bal anlamına gelmektedir. Geçmiş yıllarda doktorlar şeker hastalığının teşhisini hastanın idrarını tadarak ve idrarı tatlı bularak tespit ederlerdi. Şeker hastalığı insülin eksikliği veya yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan yaşam boyu süren bir hastalıktır. İnsülin bir hormondur (özfışnak) ve pankreasınız tarafından yapılır. İnsülin hücrelerinize giden kapıyı açmaya yarayan bir anahtar gibi hareket eder ve şekerin (glukoz) içeri (yani hücreye) girmesine izin verir. Şeker hastalığında insülin azalır ve böylece şekerin enerjiye dönüşebilmesi için kaslara ve diğer hücrelere gitmesi zorlanır. Eğer şeker kullanılmak üzere hücrelere giremiyorsa kanda birikir. Bu yüzden yüksek kan şekeri düzeyi diyabeti tanımlar. Aşırı şeker böbrek eşiğini geçince bir kısmı idrarla atılır. İdrara geçen şeker beraberinde çok miktarda su taşır. Bu da çok susamanıza neden olur. Çok su içersiniz ve sık sık idrara çıkarsınız. Bu arada fazla şeker böbreğe zarar verir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar