Kategori | Güzellik

Selülit İçin Doğal Yöntemler ve Bitkisel Çözümler

Bugün sizlere kadınların korkulu rüyası olan selülit hakkında bilgi vereceğim. Gerçekten bir güzellik kusuru diye bilinen bir hastalıktır.

SelülitSelülit derinin alt tabakasında yağ dokusunun hemen çevresinde oluşan ve derinin üst bölümünde pütür pütür görüntü sağlayan bir hastalıktır. Herşeyde olduğu gibi bununla da baş etmenin yollarından biri az ve sık yemek. Hiçbir zaman midemizi çok doldurmamalıyız zaten sağlıklı beslenmekte bu şekilde olur. Ve ayrıca yağdan uzak durmak çünkü selülit bilindiği gibi yağdan meydana gelir.

Günümüzün yeni antiselülit kremleri deriye hemen giriyor ve doğrudan doğruya yağ hücrelerini etkiliyor. Etkili maddelerin bazıları yağ depolarını bloke eder, bir kısmı trafik polisi gibi etki yapar, yağ alımını ve naklini ayarlar. Baş aktörlerin biri de kafeindir. Kafein yağı ayrıştıran enzimleri harekete geçirir ve bununla birlikte lenf akışını kolaylaştırır. Su en iyi temizleyici maddedir. Bol su içmek dokuları zehirli ve atık maddelerden temizler. Ayrıca kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum gibi maddeler dokuları sıkılaştırırlar. Bunların etkisini dışarıdan kullanılan antiselülit ürünleri kuvvetlendirir. Aynı zamanda vücudun atıklardan temizlenmesinde de etkili olur. Ayrıca, şunu bilmeliyizki selülit sadece şişman bayanlarda görülmez. Zayıf ve hatta sıska kadınlarda bile görülebilir. Selülit rejimle geçmez. Spor selülit için çok önemlidir. Fakat sadece spor da yetmez. Yediğimiz besinlerde çok önemlidir. A ve E vitaminlerini almamız gerekir.

A ve E vitaminleri nelerde var diye düşünüyorsanız sizin için araştırdık…

A ve E Vitamini Kaynakları

E vitamini: Antioxidant, vücut hücrelerinin sağlığı, sağlıklı dolaşım sistemi, kalp dolaşım sistemi, kalp fonksiyonları.

Kaynağı: Mısır, sığır eti, badem, yumurta sarısı, fındık, ayçiçeği tohumu, buğday tohumu.

A Vitamini: Sağlıklı gözler, deri, saç, mukoza zarı kaynağı, balık karaciğeri yağı, böbrek, Beta-karotena(koyu, yeşil yapraklı sebzelerde olur), sarı ve turuncu meyve ve sebzeler.

Selülit Masajı

Selülit de masajın da büyük önemi vardır. Masaja okşama hareketleriyle başlayın. Üst uyluklara önce bir, sonra iki elinizle yumuşak bir şekilde aşağıdan yukarı doğru kalçalarınıza kadar masaj yapın. Daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın ve bu arada dizlerin iç tarafını unutmayın. Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi, daha önce masaj yapıldığı takdirde iki kat daha fazla olur. Nedeni, lenf ve kanın harekete geçmesidir. Ayrıca, buzla şok da uygulayabilirsiniz. Soğuk kan dolaşımını hızlandıracaktır.

Sağlıksız yaşam koşullarının, dengesiz beslenme, fazla alkol alma, sigara tiryakiliği ve bedensel hareketsizliğin, uzun vadede selülitin vücutta yerleşik hal almasına neden olduğunu söylüyorlar. Hamilelik ve menopoz gibi dönemlerde, hormonal seviyelerde meydana gelen iniş çıkışlar da diğer sorumlu faktörlerden. Araştırmacı bilim adamları, kadınların bu dönemlerde duygusal yönden oldukça hassaslaştığını, stresle başa çıkmanın ise, hormonal değişimleri en aza indireceğini söylüyorlar. Çünkü strese girdiğiniz anlarda, vücut savunma sisteminiz harekete geçiyor ve bazı hormonlar normalden fazla salgılanıyor.Vücudun su toplanma oranının artmasıyla, selülitlere zemin hazırlanmış oluyor. Kısacası, selülitleriniz den kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız, daha az stresli bir yaşama ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeye ihtiyacınız var.

Daha önceki yazılarımızda doğal selülit tedavisi yöntemlerine yer vermiştir. Bu yazımızda sizler için selülit giderici maskeler araştırdık.

Selülit Maskeleri

Selülit İçin Bitkisel Yağ Karışımı Formülü

Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı susam yağı, 9-10 damla biberiye yağı, 12 damla kekik ve 9 damla portakal yağını karıştırıp banyodan önce selülitli bölgelere masaj yaparak iyice yedirin. Yarım saat kadar bekledikten sonra saf ipek bir kese veya normal bir kese ile selülitli bölge kızarıncaya kadar iyice keseleyin daha sonra sabunlanmadan ılık suyun altında duş alıp banyodan çıkın. Üç günde bir tekrarlayın. Selülitlerinizde gözle görülür iyileşme göreceksiniz.

Selülit İçin Bitkisel Yağ Karışımı Formülü 2

İki çorba kaşığı melisa yağı, iki çorba kaşığı adaçayı ve iki çorba kaşığı okaliptüs yağını bir kasenin içinde karıştırın. İçine 10-15 adet dövülmüş aspirin ve 5 tane limonun suyunu katıp tekrar iyice karıştırın. Selülitli bölgenize masaj yaparak iyice yedirin ve mutfağınızda kullandığınız streç naylonla iyice sarın. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra vücudunuzu yıkayın.

Şunu unutmamalıyız ki selülit her on kadının dokuzunda görülen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle selülit için moral bozmayın, önerilerimize kulak verin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar