Kategori | Zayıflama

Selülit konusunda en sık sorulan sorular

1- Kozmetik kremlerinin yararı var mı?

Kozmetiklerin lipodistrofiyi tedavi edeceğine inanmıyorum. Çünkü kozmetik firmaları zorunlu olarak bu amaçla kullanılan kremlerin içine yüzde 10 konsantrasyonda etki edecek maddenin yüzde 2’sini koyuyorlar. Bu şekilde de doku içinde etkisi olmuyor. Eğer etki edecek konsantrasyon konulursa ilaç patenti almak ve hekim reçetesiyle kullanmak gerekiyor. Bu kremler, kullanıldığı sürece üst deriyi sıkıştırıp o bölgenin daha iyi gözükmesini sağlıyor. Toparlayıcı etkileri inkâr edilemez. Ama sorun derinin altında. Deri altına geçirgenlik dermatolojik ilaçlarda görülen bir özelliktir. Dışardan sürülen kozmetik kremi, yağ dokusuna geçip oradaki fibrini eritemez.

2- Elektrik akımı uygulanması doku üzerinde etkili mi?

Elektrik akımı uygulanmadan önce vücuda kolay iletimi sağlayacak pedler yerleştiriliyor. Sorunlu bölgeye düz bir akım veriliyor. Dışarıdan baskıyla o bölgedeki yağ hücresinin içinin boşalmasını sağlıyor. Tamamen yararsız denemez. Kalıcı bir etkisi olmadığını düşünüyorum. Bilinçsiz kullanılırsa, yeterli uzmanlığı edinmemiş kişiler yaparsa damar çatlamasına yol açar.

3- Masajın tedavi edici etkisi var mıdır?

Elle uygulanan masajın, sorunlu bölgede standart bir basınç oluşturamayacağını düşündüğüm için yararına inanmıyorum. Ancak lenfatik masaj yapılırsa o bölgede selülit oluşumu azalır. Bunun için kullanılan farklı makinalar var ve her noktaya ayrı masaj uyguluyor. Tedavinin kalıcı olması gerekiyor. Hekim kontrolünde yapılması önemli. Doğru tedavi uygulandığında bir daha selülit oluşmuyor.

4- Spor yapmak selülit oluşmasını engeller mi?

Egzersiz yapıldığı andan itibaren selülit oluşmaz. Türkiye’de insanların düzenli spor alışkanlığı yok. Zayıflama amacıyla gidiliyor ve sonra bırakılıyor. Vücut spora alışıyor, bırakınca daha kötü oluyor. Bu durumda, bol su için ve egzersiz yapın demenin de anlamı yok. Spor alışkanlığı çocukluktan ediniliyor. Çok zorlamak da doğru değil. Selülit tedavisinde en uzun süre üç-dört aydır. En kısa süre ise beş haftadır. Beş hafta sürüyorsa ikinci evrededir. İkinci veya üçüncü devredeki bir sorunu tedavi etmek amacıyla 2.5 aylık bir program uyguluyoruz.

5- Piyasadaki bitkisel ilaçları kullanmak doğru mu?

Avrupa iki yıldır bitkisel kökenli ilaçları selülit tedavisinde kullanmamaya başladı. Bu tür ilaçlar ödem çözücüdür ve mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Sadece su içmek hiçbir zaman tedavide çözüm yaratmaz. Su sorunlu bölgeyi harap ediyor ve bu harabiyeti düzeltmek gerekiyor. Su hayati bir şey, onu vücuttan atmak mümkün değil. Su attırıcı madde içince daha fazla susuzluk oluyor. Böbrek ve kalp sorunlarına yol açıyor. Özellikle de yüksek tansiyonu olanlar, doktor kontrolünde kullanmalı.

6- Yosun ve parafin banyosunun fonksiyonu nedir?

Yosun ve parafin Thalasso-terapi merkezlerinde, rahatlatmak ve cildin güzelliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Yosun “toksin atmaya yarar” deniliyor. Oysa toksin bilinenin aksine ciltte değil kasta birikiyor. Dışarıdan sürülen yosun kastaki ana toksini atamaz. Organizma zaten toksini atmayı başarıyor. Vücut toksini atmaya çalışır, depolamaya çalışmaz. Zararlı bir şeyi neden tutsun? Vücudun bir savunma sistemi var. Bazı tedavi yöntemlerinde vücut sarıp sarmalanıyor ve dışarıdan ısı veriliyor. Dokuda deformasyon varken, terlemeyle su atılmasının hiçbir anlamı olmadığına inanıyorum. Ayrıca bu yöntemler bilinçsiz olarak uygulanınca, damar çatlamasını iki-üç kat artırıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar