Kategori | Makyaj

Sevgililer Günü Makyajı

Yılın belki de en heyecanlı günü, Sevgililer Günü geldi çattı. Bu özel gün için seçeceğiniz kıyafetler ve yapacağınız makyajla, sevgilinizin gönlünü bir kez daha fethetmek için önerilerimize kulak verin.

Yılın en romantik gününe, Sevgililer Günü’ne çok kısa bir süre kala hazırlıklar başladı. Kıyafetler alındı veya en azından dükkanların vitrinlerine baktınız. Kadın dergilerini karıştırdınız, makyaj konusunda fikir edinmeye çalıştınız. Yine de kararsızsanız ve “Ne giysem?”, “Makyajım nasıl olsa?” gibi sorularla boğuşmak istemiyorsanız, size bu özel gün için bazı tavsiyelerimiz olacak.

Önce kıyafet seçimi
Klasiğin şıklığından vazgeçemeyen bayanların ilk tercihi elbise ve siyah. Bu, sizi tam anlamıyla ifade edecek bir bileşim. Özellikle de modası birkaç sezondur geçmeyen, etek uçları asimetri kesimli şifon bir elbiseyle çok zarif bir görünüm elde etmek mümkün. Askılı ya da straplez bir elbise seçmek, şıklığınızı ikiye katlar. Omzunuza alacağınız aynı renk ya da gümüş rengi simlerle örülmüş bir şal, hem şıklığınızı tamamlar hem de sizi soğuktan korur. Yine siyah ya da gümüş rengi küçük bir el çantası ve gümüş rengi taşlı bir ayakkabı ile kıyafetinizi tamamlayabilirsiniz. Tabi aksesuarlar için, siyah ve gümüş yerine, bordo gibi siyahla çok güzel kombinasyonlar yaratacak renkleri de tercih edebilirsiniz.

Daha trendy ve sade kıyafetleri tercih eden kadınlar için en güzel kombinasyon mini etek ve bluz. Mini eteğin renk, boy ve kumaşında hiçbir sınırlama yok. Hatta kot ya da ekoseli kumaşlar bile uygun. Mini eteğin üzerine, vücudunuzu saran bir bluz veya kazak giydiğinizde sevgiliniz gözlerini sizden alamayacak. Bu kıyafeti mutlaka uzun çizmeler ve ona uygun küçük çantalarla tamamlamalısınız. Seçeceğiniz çizme ise, sivri burunlu ve yüksek topuklu olmalı.

Spor giyimden hoşlananların en iyi yardımcısı deri. Siyah deri pantolon üzerine büstiyer ya da dar kesimli siyah veya beyaz gömlek, spor giyim ile çekiciliği birarada isteyenler için ideal. Kıyafetinizi uzun burunlu ve yüksek topuklu bir çizme ile tamamlayabilirsiniz. Daha spor olmak isteyenlere ise, dar kesimli bir kot pantolon, spor ayakkabı, vücudu saran kısa bir kazak ya da bluz ve deri mont tavsiye edebiliriz. Bu kıyafeti küçük ve spor bir el çantasıyla tamamlarsanız, keyfinize diyecek olmayacak.

Ve makyaj…
Makyaj, özel gün ve gecelerde hep en sona bırakılıyor maalesef. Ve bu yüzden de dikkatsizce yapılıyor. Oysa doğru yapılmış bir makyaj, kadının en önemli aksesuarıdır. Makyaj yapmaya başlamadan önce, kullanacağınız malzemeleri iyi seçmeli ve uygulamada da bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Fondöten kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken ilk nokta, fondötenin ten renginizle uyumlu olması gerektiği. Fondöten mutlaka temiz ve nemlendirilmiş cilde, nemli bir sünger yardımıyla, iyi aydınlatılmış bir yerde, ince bir tabaka halinde uygulanmalı. Ayrıca saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde herhangi bir renk farklılığı olmaması için, fondöteni bu bölgelere küçük dokunuşlar halinde iyice yaymak gerek.

İkinci aşama olan pudra genellikle fondötenin üzerine uygulanmalı ve şeffaf olmalı. Pudrayı tek başına kullanacaksanız, yine ten renginizle uyumlu olmasına dikkat edin. Büyük bir pudra fırçasıyla ince bir tabaka halinde uygulamak da tercih edebileceğiniz bir yöntem.

Gözler yüzdeki en dikkat çekici nokta. Bu yüzden de göz makyajına ayrı bir önem vermek gerekiyor. Daha uzun süre dayanma avantajı sağladığından dolayı “toz far” kullanmak sizin için uygun. Tabi farın rengiyle kıyafetlerinizin rengi de uyumlu olmalı. Mutlaka aynı renkte olması gerekmez ancak güzel kontrastlar sağlayan renkler seçilmeli. Gözleriniz renkli ise, kullandığınız farın rengiyle göz renginizin aynı olması her zaman çok iyi sonuç vermez.

Göz makyajında esas olan, gözleri daha da belirginleştirerek olduğundan büyük gösterebilmek. Bu nedenle işe kirpik diplerine siyah ya da kahverengi göz kalemi çekerek başlamak gerek. Hatta isteğe göre göz ucundan biraz taşırılabilir. Alt kirpiklerin diplerine de ince bir hat çekilmeli, yalnız bir pamuklu çubukla hattın keskinliği dağıtılmalı.

Hatların keskinliği dağıtıldıktan sonra farın bir ya da birkaç ton açığı gözlerin üzerine genel olarak uygulanmalı, daha sonra da koyu renkte bir ya da iki farla gözlerin üzeri gölgelendirilmeli. Gözler birbirine yakınsa, gözün şakak tarafındaki ucu daha koyu renk bir far ile belirginleştirilmeli. Gözler birbirinden çok ayrıksa da, gözpınarının üzeri kaşa kadar koyu ton bir far ile gölgelenmeli. Siyah veya koyu kahverengi bir maskara da gözleri olduğundan daha büyük ve anlamlı gösterecektir.

Allık rengini seçerken ten rengine uygun olarak pembe ya da toprak tonları tercih edilmeli. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta, allığın leke gibi durmaması için cilde iyice yedirilerek hafifçe uygulanması gerektiği. Ancak siz özel bir gece için hazırlık yaptığınıza göre ,allık konusunda biraz daha cömert davranabilirsiniz. Allığın başka bir avantajı da yüzde beğenilmeyen bazı yerleri farklı gösterebilmek. Yuvarlak bir yüzü daha ince göstermek için allık, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru ve şakaklara sürülmeli. Köşeli bir yüzde, elmacık kemiklerinin üzeriyle çenenin alt ve yan sınırına allık sürülürse, yüzde daha yumuşak bir ifade oluşturulur.

Dudak makyajının daha iyi sonuç verebilmesi ve daha kalıcı olabilmesi için, ufak bir hazırlık devresine ihtiyaç var. Yüze fondöten uygularken, dudaklara da sürmek ve sürülecek ruj renginin bir ton koyusu bir dudak kalemiyle çerçeve yapmak ilk adım olmalı. Daha sonra bu çerçevenin içi rujla doldurulmalı. Burada dudağın şekli de çok önemli. Dudaklar inceyse, fondöten sürülen dudakların bitimine kemik rengi bir kalemle ince bir çerçeve çizmek ve parmak uçlarıyla iyice dağıtmak hattın keskinliğini azaltır. Sonra dudak kalemiyle çerçeve çizilir ve içi uygun renkte bir ruj ile doldurulur.

Makyaj konusu da halledildikten sonra, yılın bu en güzel, en sevgi dolu akşamında sevgilinizin kalbini yeniden fethetmek için artık hazırsınız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar