Kategori | Bebeğim

SIDS (Ani bebek ölüm sendromu nedir?)

SIDS bebeğin geçmişi, ölüm sonrası muayenesi veya ölüm sahnesinin incelenmesiyle açıklanamayan ani bebek ölümleri olarak tanımlanır. İki haftalık ile bir yaş arası bebeklerde en sık rastlanan ölüm nedenidir.ABD de her yıl 6000 bebek bu şekilde ölmektedir. Önceden tamamen sağlıklı bebeklerin aniden ölmesi olarak düşünülen bu durumun sonradan normal görünen ama altta yatan bir bozukluğu olan bebeklerde görüldüğü anlaşılmıştır.

Ortalama bir bebeğin SIDS nedeniyle ölme riski çok düşüktür. Sağlıklı bebeklerde ise bu oran çok daha düşüktür. ancak belli bir olayla bağlantısız bir şekilde aniden mavi renk alan, solunumu duran ve resüsitasyon gereken bebeklerde bu risk yüksektir. Diğer riskli bebekler is prematüre doğanlar, çoğul gebelikten sonra doğanlar ve küçük doğan bebeklerdir. SIDS erkek bebeklerde daha çok görülmektedir.

Durumun kökeninin doğum öncesinde fetüsün gelişiminde olduğu teorisi doğum öncesinde yeterli bakım görmeyen, sigara içen ve şiddetli anemisi olan annelerden doğan bebeklerde risk artmaktadır. 20 yaş altındaki genç annelerin bebekleri de aynı risk altındadır.

Kalıtımın en önemli faktör olduğu şüphesi henüz araştırmalarla kanıtlanmamıştır, ancak SIDS kurbanlarının kardeşlerinde hafif bir risk artışı da sözkonusudur. Bunun nedeni annenin gebelik dönemindeki ortamın büyük olasılıkla aynı olmasıdır. Irksal farklılıklar da genetik faktöre işaret etmektedir. SIDS yoksullarda daha fazla görülmektedir.

SIDSnin nedeni tam olarak belirlenememektedir çünkü birden fazla SIDS söz konusudur ve birçok faktör olaya katkıda bulunmaktadır. Bir başka teoriye göre de beyin sapının gelişimindeki bir gecikme SIDS ye zemin hazırlamaktadır. Son çalışmalar yüzükoyun yatırılan bebeklerde riskin arttığını göstermektedir. Bebk yüzükoyun uyurken fazla sarmalamak veya enfeksiyon durumu riski arttırabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar