Kategori | Zayıflama

Sinameki, zencefil, biberiye, nane…..Bu bitkiler zayıflatıyor ama nasıl?

Nezleden baş ağrısına kadar pek çok rahatsızlıkların tedavisinde ilk akla gelen artık onlar. Aktarların kapısını aşındıran yüzlerce kişi şifalı bitkileri mutfaklarının vazgeçilmez parçası yaptı. En basiti bitki çaylarının dizili olduğu mutfak rafları artık hepinize aşina. Dünyada ‘Fitoterapi’ olarak adlandırılan bitkilerle tedavi, şimdilerde yeni bir hizmeti ile kadınları ayağa kaldırdı: Ihlamur, zencefil, ısırganotu ve nane zayıflatıyor! İyi ama nasıl?

Son yıllarda tüm dünyada ‘Fitoterapi’ye (bitkisel tedavi) olan ilgi giderek artıyor. Bu bitkiler bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri sayesinde sağlıklı ve zinde kalmayı vadettiği gibi, hastalıklarda modern tıbbın tedavisine destek amacıyla da kullanılıyor. Soğuk algınlığından mide rahatsızlıklarına, romatizmal hastalıklardan menopoza kadar hemen her soruna çözüm olacak bir bitki mutlaka duyarsınız. Ama şimdilerde kadınların ilgisini çeken bitkiler, ‘zayıflattığı’ iddia edilenler… Ihlamur, Isırgan otu yaprağı, Sinameki, Melissa, Funda yaprağı, Nane, Biberiye, Zencefil kökü, Mısır püskülü…

Nasıl zayıflatıyor?

Acaba bu şifalı bitkiler gerçekten zayıflatıyorlar mı? Dr. Ender Saraç’a göre, bu bitkiler düzenli olarak kullanıldığı taktirde zayıflatıyorlar. Ancak hekim kontrolünde, bilimsel kurallara uygun, standardize ya da dozu belirlenmiş şekliyle tüketilirse! Sadece şifalı bitkiler değil, hiçbir madde ya da yöntemin tek başına zayıflatamayacağını da ifade eden Dr. Saraç, kilo vermek isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Kilo vermek için şifalı bitkiler tüketmenin yanı sıra hekim kontrolünde diyet ve beden tipine göre egzersiz yapılmalı, yaşam şekli düzene konulmalı ve metabolizmaya yardımcı takviyeler kullanılmalı.” Bu şekilde tüketildiğinde, şifalı bitkiler hem kilo vermenize yardımcı oluyor, hem de size sağlıklı ve zinde bir yaşamın kapılarını aralıyor.

‘Acı acı’ zayıflamak

Halk arasında ‘acı zayıflatır’ düşüncesi hiç de yanlış değil aslında. Çünkü baharatlar yemeklere koku ve tad vermenin yanı sıra, kilo kaybı konusunda da etkili olabiliyorlar. Zencefil, zerdeçal, kırmızı pul biber, nane, karanfil gibi baharatlar tıpkı bitkisel çaylar gibi zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Baharatlar da metabolizmayı hızlandırıyor, ödem söktürüyor ve yağların erimesine yardımcı oluyorlar. Baharatlar kaynamış suda demlendirilerek soğuk ya da sıcak kullanılabiliyor. Bir kısmı ise yemeklerin üzerine serpiliyor ya da pişirilirken içine katılıyor. Ancak bazı acılar tam tersi etki yapıp iştah açarak daha fazla yemeye neden olabiliyorlar. Bu yüzden kırmızı biber yerine daha çok zencefil gibi acılar tüketmekte yarar var.

Önce tanı konulmalı!

Bitkiler üzerine yaptığı uluslararası düzeydeki araştırmalar ve yayınladığı kitaplarla pek çok ödül alan Prof. Dr. Turhan Baytop, zayıflamak isteyenlerin sağlıklarını riske atmamak için mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğine dikkat çekerek, “Öncelikle neden kilo alındığının tespit edilmesi şart. Neden belirlendikten sonra uzman denetiminde yapılan diyet ve egzersizlere yardımcı takviye olarak şifalı bitkilere başvurulabilir.” diyor. Baytop, bu bitkilerin hiçbirinin tedavi etmediğini, sadece modern tıbba yardımcı olduklarını belirtiyor. Örneğin; apandisitin enfekte olan kısmı çıkarılmadığı sürece, hergün düzenli olarak şifalı bitkiler tüketilse bile hiçbir yarar elde edilemiyor. Ancak apandisit alındıktan sonra bu bitkilerden yararlanıldığında iyileşme süresi daha kısalıyor. Aynı şey, zayıflamak için de geçerli. Zayıflatmaya yarayan bazı bitkiler var elbette. Ancak bu bitkileri suda kaynatıp içerek kilo vermek mümkün değil. Şifalı bitkilerin kombine tedavinin içindeki yardımcı unsurlar olduğunu belirten Baytop, “Diyetini yapacaksın, bol bol yürüyeceksin ki bu bitkilerden yararlanabilesin. Diyet ve egzersiz uygulamadıktan sonra şifalı bitkilerden sonuç alabilmek imkansız” uyarısında bulunuyor.

Azı karar, çoğu zarar!

Şifalı bitkiler, zayıflamak için uygulanan diyetin kollarından birini oluşturuyor. Bu bitkiler iştah azaltıyor, yağları eritiyor, daha fazla idrara çıkılmasına ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Baharat ve çaylar şeklinde tüketilen şifalı bitkilerden aynı zamanda koklama yöntemiyle de yararlanılıyor. Örneğin, nane koklandığında iştah mekanizmasını bastırabiliyor. Diyet Uzmanı Feyhan İlknur Ulukan, şifalı bitkileri tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları şöyle sıralıyor: Şifalı bitkilerden ne kadar çok içerseniz, o kadar kilo verirsiniz düşüncesi çok yanlış. Üstelik zayıflamak için bitkisel çayları günde 4 – 5 kez tüketmek, yarar yerine zarar getirebiliyor. Bitkisel çaylar fazla tüketildiğinde böbrekleri yoruyorlar. Diyette karşılaştığımız yan etkilerden biri de kabızlık. Biz de bu durumlarda bağırsak boşaltıcı özelliğe sahip olan sinemaki’yi öneriyoruz. Ancak bu bitki önerilen miktarlarda kullanılmadığı ve sürekli tüketildiği zaman alışkanlık yapıyor; bağırsak cidarlarını bozup burada sentezlenen ve emilebilen vitaminlerin kullanılmadan atılmasına yol açabiliyor. Sağlıklı zayıflamak için bu bitkiler mutlaka uzmanlar tarafından önerilen miktarda kullanılmalı.

Bilinçsizce tüketmeyin!

Aktarlardan her türlü şifalı bitkiyi kolaylıkla temin edebilirsiniz. Pek çok derde deva olan bu bitkiler, aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı oluyorlar. Ancak, her ne kadar bilinçli aktarlar varsa da, siz siz olun kilo vermek iserken sağlığınızı riske atmayın! Çünkü hekime danışmadan aktarlardan bilinçsizce satın alacağınız bu şifalı bitkiler kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi, sağlığınız üzerinde olumsuz etki yapabiliyor. Örneğin eğer kolitten yakınıyorsanız, zayıflatan bitkiler arasında adı geçen sinameki ve funda yaprağını kesinlikle tüketmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu bitkiler aşırı gaz oluşumuna neden olabildikleri gibi kolitinizi de artırabiliyorlar. Mide kanaması geçirirken çok acı bir zencefil çayı içerseniz kanamanız artabiliyor. Ayrıca bazı bitkilere karşı alerjiniz de olabilir. Dolayısıyla hekime danışmadan tüketeceğiniz bu bitkiler sağlığınız üzerinde olumsuz etki yapabiliyorlar. Ancak tüm bunlara rağmen zayıflatan ilaçlarla kıyaslandığında şifalı bitkilerin çok daha güvenli olduğu belirtiliyor.

Doğal tıbba destek!

Doğal tıp dünyanın pek çok ülkesinde rağbet gören bir yöntem. Buna karşılık ülkemizde pek çok uzmanın doğal tıbbı dışladığından yakınan Dr. Ender Saraç,  Dünyanın her yerinde popüler olarak uygulanan dalları ülkemizde göremiyorsunuz, hatta çoğu hekim ne olduğunu bile bilmiyor. Oysa bir şeye karşı olunduğunda nedeni de öne sürülmeli. Örneğin, ‘Sinameki kullanma’ deniliyorsa, neye dayanarak böyle bir karara vardığı da açıklanmalı. Bir hekim doğal tıbba karşı bile olsa en azından bu konuyu merak edip araştırmalı. Çünkü şifalı bitkiler günümüzde halk tarafından çok rağbet görüyor. Ve bu bitkilerin tüketiminin bilimdışına kaymasının en büyük suçlusu da maalesef doktorlar bence. Hekimler tarafından dışlanınca tekel bilimsel sıfatı olmayan kişilerin elinde kalıyor. Bu nedenle şifalı otların artık sadece aktarlardan çıkıp bilimsel eğitimini almış kişiler tarafından da kullanılması gerekiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar