Kategori | Zayıflama

Şişmanlığın Zararları

Şişmanlık; aldığımız kalori miktarının, harcadığımız (yaktığımız) kalori miktarından daha fazla olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Tıp dilinde “obesite” olarak bilinir. Şişmanlık metabolizma bozukluğu olup ciddi derecede sorunlara yol açmaktadır. Sağlığımız için tehlikesi oldukça yüksektir.

Şişmanlayıp vücudumuzdaki yağ oranı arttıkca insanların daha erken öldüğü bilim adamları tarafından doğrulanmış olup yine şişmanlık uyku bozukluğu, kan yağlarının artması, kalp hastalıkları, kanser, nefes darlığı, tansiyon yüksekliği, damar sertliği gibi hastalıkları önemli ölçüde arttırmaktadır.

Bu nedenle şişmanlıktan biran önce kurtulmak için zayıflama yöntemleri olarak beden hareketleri ve sağlıklı diyet yapmamız gerekir.

Şişmanlık günümüzde gelişmiş ülkelerde oldukça yaygındır. Bunun sebebi insanların “fast food” dediğimiz hazır yiyeceklerle beslenmeleridir. Bu fast food alışkanlığı genelde çocuklarda ve gençlerde görülüyo.

Uzmanlara göre fast food; şişmanlık, kemik erimesi ve şeker hastalıkları gibi önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Fast food endüstrisinin hedefi çocuklar olup büyük boy bir hamburger yaklaşık olarak 1000 kalori içererek 10-15 yaş arası bir çocuğun gün boyunca alması gereken kalorinin yarısını içermektedir. Bunun üzerine televizyon ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz saatler şişmanlığı iyice tetiklemektedir. Kısacası fast food kavramından uzak durmalıyız.

Şişman anne ve babanın çocuğuda şişman oluyor!!

Araştırmalara göre şişmanlık ailevi olarak gözüküyor. Anne veya babadan biri şişman ise çocuğun şişman olma olasılığı yüzde 40, anne ve baba ikisi birden şişman ise çocuğun şişman olma olasılığı yüzde 80 oluyor.

Şişmanlarda fazla yeme isteği bulunduğu aile ortamından kaynaklanmaktadır. Şişman bir çift ufak yaşta bir çocuk evlat edindiğinde, o cocuğun zamanla şişmanladığı görülmektedir.

Ayrıca hem şişman olup hem sigara içen biri sigara içmeyen şişman birine göre daha az yaşamaktadır. Sigaranın zararını ve ömrü kısalttığını zaten biliyoruz. Ancak şişmanlık ile bir araya geldiğinde daha tehlikeli olmaktadır.

Şişmanlık önlenebilir ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer alırken, tüm ölüm nedenleri arasındada 7. sırada yer almaktadır… Yıllar sonra şişmanlık yüzünden ölenlerin sayısı artacağı düşünülmektedir.

Şişmanlık vücudumuzda bir çok sorunlara yol açarak yetinmiyorda. Ruh sağlığımızıda derinden etkiliyor.

Güncel hayatımızda şişman yetişkin birinin karşı cins tarafından beyenilmeme, kendini gereksiz hissetme, giyim konusunda sorunlar yaşama, mayo giyime korkusu gibi nedenler yüzünden ruh sağlığınıda kötü etkiliyor.

Bu kadar çileyi ve sağlıksız yaşamı seçiceğimize neden az uğraşıp güzel bir vücuda, sağlıklı bir yaşama sahip olmuyoruz? Herşey zayıflama yöntemleri ile bizim elimizde. Düzenli bir zayıflama yöntemi ile herşeyin üstünden geliriz. Daha sağlıklı ve güzel bir vücut için uğraşın. Hayatla barışık olun. Kendinize küsüceğinize kendinizle övünün!!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar