Kategori | Zayıflama

Şişmanlık ve Cinsel Fonksiyona Etkisi

Şişmanlık ve cinsellik ile ilgili sorunlar son zamanlarda hepimizin gündeminde olan ve sık sık konuşulan konular olmuşlardır. “Çok kilo aldım!” “Yeni bir diet öğrendim” sık sık duyduğumuz veya söylediğimiz cümlelerdir. Ayrıca cinsel fonksiyon ve ilgili sorunlar, çok eskiden beri hepimizin ilgisi çekmiştir. Ancak bu konuların tabu olarak görülmesi, konuşulmasını ve dolayısıyla eğitimini geçiktirmiştir. Bizim toplumumuzda ve medyada, cinsel sorunlar ve tedavileri, eski yıllarla karşılaştırılsa bugün daha rahat tartışılabilmektedir. Temel cinsel eğitim derslerinin okula girmesini 10 yıl önce hangimiz düşünebilirdi? Cinselliğin şişmanlık ile ilgisini irdelemeden önce kısaca şişmanlık üzerinde durmak istiyorum.

Türkiye’de de şişmanlık artıyor

Şişmanlık bugün özellikle Amerikan toplumunda önemli bir sorundur. Türkiye`de de bu sorun artmaya başlamıştır. Şişmanlık ilk bakışta kozmetik bir sorun olarak kabul edilse de, bir çok ciddi sağlık sorunlarınıda beraberinde getirebilmektedir. Şişmanlığın bir çok olası nedeni sayılabilir, fakat düzensiz beslenme (atıştırma tarzı yiyeceklerin çoğalması ve bu tür yiyeceklerin tüketiminin artması) ve hareketsiz yaşam tarzı, en önde sayılacak önemli sebeblerdendir. Çünkü biz bu iki sebebi istersek kontrol edebilir ve engelleyebiliriz. Günlük yaşantımızda araç ve gereç kullanımının artması, yürüyen merdivenler, asansörler, uzaktan kumanda aletleri, yaşantımızı kolaylaştırdıkca hepimizin hareket yeteneğini azaltmakta ve kısıtlamaktadır.
Bunun çözümü, bu hayatı kolaylaştırıcı teknolojik gereçlerden vazgeçmek değil; spor yapmak olmalıdır. Fakat bunu becerenlerin sayısının kısıtlı olduğu da açıktır. Ayrıca atıştırma tarzı yemek (örneğin televizyon karşısında cips, çukulata, fındık, fıstık vs. yemek) de insanlar için gereksiz kalori kaynağıdır. Bu bilgilerin ışığında şimdi, şişmanlığın cinsel fonksiyon üzerine etkilerini gözden geçirelim: İlk olarak kozmetik açıdan şişmanlığın olumsuz etkilerini hemen hatırlamak gerekir. Seks ve libido karşı cinsi beğenme, çekicilik ve arzulama duyguları üzerine kurulmuştur. Kendi fiziğinin, şişmanlık nedeniyle bozuk olduğunu düşünen bir kişinin, ister kadın ister erkek olsun, cinsel yaşamında da sorunlarla karşılaşması doğaldır. Kilolu bir bayanın erkek arkadaşı ile ilişkide düşeceği sıkıntıları hayal etmek zor değildir. Tabii ki erkeklerde de benzer problemler görürüz. Kendini sevdiğine beğendirmek isteyen bir erkeğin kiloları nedeniyle sorun yaşaması da sık rastlanır bir durumdur.

Bir başka sıkça rastladığımız konu da; puberte (buluğ çağı) öncesi, şişman erkek çocukların aileleri çocuklarının penisinin küçük olduğu endişesidir. Bunun nedeni, gerçekten dışarıdan ilk bakışta bu çocukların penisi küçük görülmesidir. Oysa biz bu çocukları incelediğimizde sorunun şişmanlık nedeniyle, penisin göbek altı yağ dokusuna gömülü olduğunu saptıyoruz. Bu çocuklarda inceleme yapıp organik pataloji saptamadıklarımızda, sadece kilo vermek penisi ortaya çıkarmaya yetmektedir.

Tabidir ki şişmanlık sadece psikolojik sorunlara yol açarak cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olmaz. Şişmanlık organik patalojilere de yol açarak cinsel bozukluklara sebep olur. Şişman erkeklerin normalden fazla olan yağ dokularında ki aromataz enzimi ile erkeklik hormonu olan testesteron, öströdiol hormonuna daha çok dünüştürülmektedir. Ayrıca seks hormonlarını kanda taşıyan SHBG (Seks Hormon Bağlayan Globulin) şişman kişilerde azalmaktadır. Bu ve benzeri organik bozukluklar şişmanlığın, cinsel yaşantıya yaptığı olumsuz etkilerdir. Kısaca, şişmanlık tedavisinin sayısız yararlarının yanında cinsel yaşantıya olan olumlu etkilerinide gözardı etmemek gerekir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar