Kategori | Zayıflama

Şişmanlık

şişmanlıkSağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri de dengeli ve yeterli beslenmedir. Düzensiz ve yanlış beslenme sonucunda şişmanlık ve sağlıksız bir vücut meydana gelmektedir. Şişmanlık vücudunuzdaki yağ ve kas oranındaki düzensizliktir. Bu düzensizlik derecelendirilmesiyle zayıf, normal, hafif şişman, şişman ve obezitedir (hastalıklı düzeyinde).

Şişmanlık kilo ve boy oranıyla anlaşılamayan bir değerlendirmedir. Eğer boy ve kilo arasındaki orantı dikkate alınsaydı, spor yapan kişiler yapmayanlara oranla daha ağır geleceğinden şişman olarak kabul edileceklerdi. Çünkü kaslar yağlardan daha ağırdır. Ayrıca hacim olarak yağdan daha ağır ve sıkıdırlar. Aynı kiloda ve aynı boyda insan yan yana geldiğinde, spor yapan insanın vücudunun daha güzel ve sağlıklı olduğu rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Zayıflama çalışmalarında amaç özellikle metabolizmanın yeniden sağlıklı bir şekilde çalışması olmalıdır. İnsanların metabolizmalarının çalışması için günlük alması gereken bir kalori değeri vardır. Bu kalori, diğeri bazal metabolizma olarak adlandırılır.

Yetersiz beslenme uygulayan insanların kas kitleleri azalırken yağ kitleleri fazlalaşır. Bu tablonun önüne gerçek metabolizmanın saptanması ve daha sonra uygulanan egzersiz programları, günlük aktiviteler göz önünde bulundurularak hazırlanacak dengeli bir beslenme programıyla sonuca varılabilir.

Bazal metabolizma vücuttaki kas oranıyla doğru orantılıdır. Eğer kas oranınız düşükse bazal metabolizmanız da düşük olacağından yağ alma hızınız fazlalaşacaktır. Bazal metabolizmayı artırmak için kişinin yapılacak bazal metabolizma, yağ, kas ve su ölçümleri göz önünde bulundurularak bir egzersiz programı hazırlanmalı ve en az noktada dört gün uygulanmalıdır. Ağırlık çalışmalarına önem verilmelidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar