Kategori | Sağlık Konuları

Sistitin doğal yollarla tedavisi

İdrar kesesinin mesane iltihabına sistit adı verilir. Sistite kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık rastlanmaktadır. Bu durum kadınların anatomik özellikleri ile ilgilidir. Sistit kendisini aşağıdaki belirtilerle göstermektedir:

Sistit belirtileri

– Sık idrara çıkma,
– İdrara çıkma sırasında ağrılar,
– Karnın alt kısmında ağırlık hissi,
– İdrarda kan bulunması,
– İdrarın bulanık olması,
– İdrar yollarında yanma hissi.

Sistit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Sistit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Sistite yüksek ateş eşlik etmez. Dolayısıyla eğer yukarıdaki belirtilerin yanısıra vücut ısınız yüksekse, bu daha ciddi hastalığın böbrek iltihabının belirtisi olabilir.

Sistit sırasında doğal yöntemler çok yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu doğal yollarla tedavi yöntemleri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

1. Normal tuz tavada iyi kızdırılır, kumaş torbaya dökülür ve karnın alt tarafına ve kasık bölgesine konur. Torba çok sıcak olmamalı ve yakmamalıdır. Böyle bir işlemi günde 3 kez yapmak gerekir.

2. Şifalı bitki çayları da sistitin iyileşme sürecinde yardımcı olurlar. Bu otlar diüretik etki gösterirler ve bunun sonucunda idrar kesesinde bulunan ve iltihap yapan mikroplar, iltihap, toksinler ortadan kaldırılır. Diğer taraftan bu tür şifalı otlar mikropları yok etmek özelliğine sahiptir.

Diüretik ve iltihap kovucu etkiye sahip olan şifalı otlar arasında ayıkulağı, maydanoz tohumları, huş ağacı yaprakları, mısır püskülleri, papatya, kuşburnu, şerbetçiotu tohumu, atkuyruğu gibi bitkiler yer alır. Bu otlar hem tek tek, hem de karışık şekilde kullanılır.

– 1 çorba kaşığı ayıkulağı, 1 çorba kaşığı papatya, 1 çorba kaşığı mısır püskülleri, 1 çorba kaşığı kuşburnu (önceden ezmek gerekir) karıştırılır. 1 lt kaynar suda 3 saat demlenir, birkaç kez iyice süzülür. Kuşburnu meyvesinin içinde bulunan küçük tüycükler çaya düşmemelidir. Gün boyunca her defasında 1/2 bardak olmak üzere bu çay içilir.
– 1 çorba kaşığı maydanoz tohumu, 1 çorba kaşığı adaçayı, 1 çorba kaşığı atkuyruğu, 2 çorba kaşığı taze veya 1 çorba kaşığı kuru kızılcık yukarıdaki kurala uygun olarak hazırlanır ve içilir.
– 1 miktar propolis süzgeçten geçirilir ve 1 bardak kaynar suda 1 saat boyunca demlenir. Çayı günde 3 kez her defasında 1/3 bardak olmak üzere içmek gerekir.

3. Sistit sırasında sıcak ayak banyoları da iyi sonuç verir. Akşam yatmadan önce sıcak ayak banyosu yapın (suya deniz tuzu veya normal tuz ilave edilebilir), ayaklarınızı kurutun, çorap giyiniz ve bu yatın.

Sıraladığımız malzemeler sadece doktora danıştıktan sonra kullanılır. Bu araçlar ana tedavi ile birlikte destekleyici olarak kullanılır.

Tedavi sırasında diyet önemli yere sahiptir. Diyetinizden ekşi, kızartma, tuzlu, biberli gıdaları, baharatları, yağlı bulyonları çıkarın. Beslenmenize bol taze sebze (karpuz, salatalık, kabak), meyve (narenciye hariç), süt ürünleri, pişmiş et ve balık ekleyin. Alınan sıvının miktarını 3 litreye kadar çıkarın (bunun aksinebir talimat yoksa). Bu normal su, şifalı otların çayları olabilir. Kızılcık kompostosunun sistit sırasında çok etkili tedavi edici araç olduğu bilinmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar