Kategori | Sağlık Konuları

Takı alerjisi

Hanımlar takısız yapamazlar. Ama ya o güzelim altınlar, gümüşler cildinizde alerji etkisi yapıyorsa… İşte o zaman tek yol kalıyor: Takıları sağlıkla değişmek.
Burma bilezikleri, gümüş gerdanlıkları gördükçe içiniz geçiyor; ama neylersiniz ki en pahalı takıyı alsanız da takılara alerjiniz varsa o takıyı takmak size işkence gibi geliyor. Sarı altın hariç bütün metallerde alerjilerin görülebildiğini söyleyen uzmanlar, gümüş ve platinin de alerji yapabileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar alerjinin takıyla sınırlı olmadığına işaret ediyorlar. Plastik, reçine, tahta da ender görülen alerji türlerinden. Nikel, bütün metaller arasında en alerjik olanı ve maalesef imitasyon takıların hepsinde nikel alaşımlar bulunmaktadır. Nikel sadece takılarda değil iç çamaşır kopçalarında, kot pantolon düğmelerinde, saat kayışlarında da kullanıldığı için sadece takılara değil, pek çok şeye alerjiniz olabiliyor. Sanayi çalışanlarında, fotoğrafla uğraşanlarda da bu alerjiler görülebiliyor.

Göz alerjisi ve tedavisi

Hangisine alerjiniz var?

Gümüşe ya da sarı altına alerjiniz olmamasına rağmen içindeki alaşımlara alerjiniz olabilir. Hangi takıya alerjiniz olduğunu anlamak içinse, bir dermatoloğa gidip küçük bir test yaptırmanız gerekiyor. Bu test, uzmanın cildinize alerji yapacak maddeden çok az sürmesiyle uygulanıyor ve maddenin sürüldüğü bölgede reaksiyon görülüyor. Uzmanlar, bu tür alerjilerin belirtileri arasında sulanmaların, sivilcelenmelerin, kızarıkların, kaşıntıların ve pul pul dökülmelerin yer aldığını belirtiyor. Bu maddelere olan hassasiyetin genetik zemini bulunmakla birlikte, kişilerin duyarlanma süreci farklı oluşabilir. Alerjiler şok bir enfeksiyon gibi kendisini uyaracak bir nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Maalesef bu alerjilerin geçerli tek tedavisi o takıyı kullanmamak. Bu metallerin deriden temasını önleyecek şekilde bir maddeyle kaplandığında rahatsızlıktan kurtulduğu görülse de bu çok kullanışlı bir yol değil. Terin reaksiyonu artırıcı etkisi olduğunu söyleyen uzmanlar sıcak havalarda takı kullanılmamasını tavsiye ediyorlar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar