Kategori | Sağlık Bilgileri

Ozde.org Ekibi Tansiyon Aleti Araştırması

Tansiyon AletiTansiyon aleti konusuna değinmeden önce tansiyonun ne olduğuna bakalım. Tansiyon, basınç ve gerginlik anlamına gelmektedir. Tıp dilinde atardamarın içindeki kan basıncını ifade eder. Kalp kasılır kan damarların içerisine belli bir basınçla pompalanır. Kanın damarın içinde akabilmesi için belirli bir basıncın olması gerekir. Damar içindeki basınç en yüksek seviyesine ulaşır. Buna büyük tansiyon denir. Kalbin gevşemesiyle, damarın içerisine pompalanan kan durur. Bu durumda damar devreye girer. Damar elastikiyeti sayesinde kana bir basınç uygulayarak kan akışını devam ettirir. Buna da küçük tansiyon denir. Tansiyon aleti aynı anda küçük ve büyük tansiyonu ölçebilmektedir.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi beslenme şeklimizdeki değişiklikler sonucu artan kalp damar hastalıkları, şeker ve obezite gibi rahatsızlıklar tansiyon hastalığını tetiklemektedir. Tansiyon hastalığının artması ve yaş sınırının da düşmesiyle her evde bir tansiyon aleti bulundurmak gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu da beraberinde birçok tartışmaları getirmiştir. Tartışmalar geçmeden önce isterseniz çeşitlerine bir bakalım.

Tansiyon Aleti Çeşitleri:

 • Riva-rocci Tansiyon Aleti: sütun şeklindedir, düz bir zemin üzerine konması gerekmektedir. Cıvalı bir manometresi vardır. Pompası, manşeti ve lastik hortumları vardır. Cıva tüpünün yanında ölçümü cıva cinsinden gösteren rakamlar bulunur. Rakamlar 0-300 arasındadır. Cıva 0 çizgisindedir. Cıvalı manometre kullanıcının göz hizasına göre yerleştirilmelidir. Cıvalı manometreler kan basıncını en doğru ölçebilen aletlerdir ancak kullanımı ve büyüklüğü nedeniyle daha çok hastanelerde kullanımı yaygındır.
 • Vaköz Tansiyon Aleti:  yuvarlak bir manometresi vardır. Rakamlar bu manometrenin içinde dairesel olarak dizilmişlerdir. Hava ile hareket eden bir ibre sistemi vardır. Tansiyon ölçmeye başlamadan önce ibrenin sıfırda olduğu kontrol edilmelidir. İbrenin gösterdiği rakamlar en büyük ve en küçük kan basıncı rakamlarıdır. Zaman zaman doğru ölçüp ölçmediği kontrol edilmelidir.  Digital tansiyon aletlerinden önce en yaygın kullanılan aletlerdi. Şu anda da hala eczane ve birçok doktor tarafından kullanılmaktadır.
 • Digital Göstergeli Tansiyon Aleti: kullanım şekline göre birkaç çeşidi bulunmaktadır.  Koldan, bilekten ve parmaktan ölçen çeşitleri vardır. Pil ya da akü ile çalışırlar. Dijital tansiyon aletinin birçok ölçümü kaydedebilme özelliği hastaların ve doktorların tansiyon takibini yapabilmeleri açısından çok önemlidir.

Bu tipler aynı zamanda nabız sayısını da ölçebilmektedirler. Kalbin kasılıp gevşeyerek damarlara yaptığı basınca halk arasında kalp atışı denir. Kalp dakikada 60 ila 80 arasında kasılır yani damarlara basınç uygular. Buna vuruş sayısı ya da nabız denir.

Artık neredeyse her evde bulunan bu modellerin güvenilirliği tartışma konusudur. Bir kısım görüş tamamının yanlış ölçüm yaptığı yönünde olsa da bazılarına göre koldan ölçüm yapan modeller bilekten ölçüm yapanlara göre daha güvenilirdir.  Bilekten ölçüm yapan modeller, görüntü ve yer kaplamama gibi özellikleri sayesinde çok satılan ürünlerdir. Ancak yapılan birçok test göstermiştir ki, bilekten yapılan ölçümlemeler çoğu zaman doğru sonuç vermemektedir.

 

Kimler evinde tansiyon aleti bulundurmalıdır?

 

Genel olarak herkesin evinde olması gereken bir tıbbi alettir. Aşağıda saydığımız kriterlerinden birini dahi bulunması evinize en kısa sürede ister manuel ister digital bir tansiyon aleti almanız için yeterlidir.

 • Özellikle düşük ya da yüksek tansiyon hastalığı olanlar
 • Kalp damar hastalığı olanlar
 • Şeker hastaları
 • Spor yapanlar
 • Kilo ve obezite sorunu olanlar
 • Daha önce ameliyat geçirmiş olanlar
 • Hamileler

Tansiyon ölçülürken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Tansiyonu ölçülecek kişinin dinlenmiş olması gerekir. Aksi takdirde tansiyon ölçme doğru bir sonuç vermeyecektir.
 • Tansiyon aletinin bozuk olmadığı ya da hatalı ölçüm yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Bunu en doğru hastanelerdeki Riva-Rocci tansiyon aletleri ile kıyaslayarak yapabilirisiniz.
 • Tansiyonu ölçülecek kişinin oturur pozisyonda olması gerekir.

Sol koldan ölçüm yapılması çoğunlukla daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Bugünkü yazımızda sizlere doğru tansiyon ölçümü ve tansiyon aleti çeşitleri konusunda bilgiler vermeye çalıştık.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar