Kategori | Zayıflama

Tatil Öncesi Zayıflama

karpuz

karpuz bir yağ yakıcı

Her sene olduğu gibi bu sene de yaz ayları gelir gelmez zayıflama konuları gündeme oturmuş durumdadır. Doğru bir şekilde zayıflamanın sırrı doyurucu aç kalmadan ve sağlıklı beslenmekten ve kalorisi düşük besinleri tüketmekten geçiyor.

Sabah kahvaltısında yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi, uzun süre tok tutar, sindirim sistemini harekete geçirir.

Karpuz: Yağ yakıcı bir özelliği mevcuttur. Vücudun yağ parçalama özelliğini artırarak, metabolizmaya canlılık verir.

Izgara Sebzeler: Yaz aylarında ızgara edilmiş sebzeler kesinlikle tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir. Bu yiyeceklerden özellikle bir tabak tüketmek yararlı olacaktır. Izgara olarak kullanabileceğiniz sebzeler; taze biber, havuç, soğan, kabak, patlıcan, kuşkonmaz, sarımsaktır. Keçi peyniri ile ızgara sebzeler yiyebilirsiniz.

Salatalar: Salatayı yazın diyetimizde arttırmakla yemek yeme isteğmizi sağlıklı bir yemek ile bastırabiliriz. Düşük kalorili yaz sebzeleri içeren yaz salataları ağırlıklı olarak tercih edilmelidir.

Az kalorili ve kalorisiz yaz içecekleri: Çaylar, şekerli kahveli içecekler, taze meyve suları, şekerli gazlı ve gazsız içecekler yaz için kolayca tüketilse bile bir o kadar da kolay kalori toplamamıza neden oluyorlar. Sıcak nedeni ile yazın normalden daha çok ve sıklıkla sıvı tüketiyoruz. Şekersiz limonata, su, ayran ve şekersiz az sütlü bol buzlu kahveleri tercih edebilirsiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar