Kategori | Beslenme

Taze Sıkılmış Meyve Suyu ve Bol Salata Gribe iyi Gelir

Diyet ve Beslenme Uzmanı Ceren Ayalp, gribe karşı taze sıkılmış meyve suyu içilmesini ve bol bol salata yenilmesi gerektiğini tavsiye etti. Bu tür bir beslenmenşn kışın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için gerekli olduğunu belirten Ayalp, kış aylarında hastalıklardan korunmakta etkili beslenme şekli konusunda bilgiler verdi.

Ayalp A, E ve C vitaminleri, selenyum, demir, çinko, magnezyum ve potasyum minerallerinin alımının arttırılması için havuç, brokoli, turunçgiller, kabak, Brüksel lahanası, mandalina, maydanoz, yeşil biber, karnıbahar, roka ve tere yenilmesi tavsiyelerinde bulundu.

Ayalp, “Taze sıkılmış meyve suları, vücudumuzun gribal enfeksiyonlara karşı korunmasında etkilidir. Bol bol salata tüketilmelidir.

Ceren Ayalp

Ceren Ayalp

Bekletildiğinde C vitamini kaybı hızlı olacağından bu besinler, hazırlandığında anında yenmelidir.” dedi.

Yumurta, nar, limon, soğan, sarımsak, koyu yeşil sebzeler, havuç, brokoli, balık, pırasa, kuşkonmaz, ıspanak, lahana,  greyfurt, havuç ve sivri biber günlük beslenme planında mutlaka yer almalıdır. Soğuk kış aylarında bitki çayları ve özellikle C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu çayı seçilebilir. Bir su bardağı limon, bal ve tarçınlı ılık suyla sabah güne başlayıp gün içerisinde çok sık su ve bitki çayları ile sıvı dengesi korunmalıdır. Kuşburnu, adaçayı, ekinezya, yeşil çay, ıhlamur veya baharatlı çaylar tercih edilmelidir. Bu çayların içerisine limon dilimi veya limon veya mandalina suyuyla tane karabiber ve dal tarçın eklenerek etkinlikleri arttırılabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar