Kategori | Cilt Bakımı, Uzmanlar

Temel Cilt Bakım Ürünleri

cilt bakımı

cilt bakımı

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildinize çok dikkat etmeniz gerekir. Cildimiz tüm dış etkilere açık ve bizi bunlardan koruyan en büyük organımızdır. Bazı bölgeleri elbiseler ile örtülü olduğundan, devamlı olarak bu dış faktörlere açık olan yüz ve eller, özel önem kazanır. Ayrıca boyun, göğüs bölgesi ve sırt da giyim ve mevsime bağlı olarak önem kazanır. Burada yazın UV karşı cilt korumasından söz etmeyeceğiz.

Cilt sağlığında en önemli şeylerden birisi, cildin temizlenmesidir. Burada amaç; cildin su ile yıkanması değildir. Tüm gün boyu cilde gelip yapışan tozların, kimyasal maddelerin, mikropların cildin koruyucu pH’sını bozmadan uzaklaştırılması demektir. Yine cildin salgıladığı yağ ile birleşerek ciltteki gözenekleri tıkayan kir ve bakterilerin buradan uzaklaştırılması anlaşılmalıdır. Bu işlem sırasında cildin doğal nemi azaltılmamalıdır.

İyi bir cilt bakımında 4 aşama vardır.

Bu amaçla kullanılan kozmetik ürünler temizleyiciler (cleanser) dir: Ciltteki kirleri, makyajı ve diğer olmaması gereken maddeleri buradan temizlerler. En büyük özellikleri, cildin doğal yağını tamamen almamaları ve kolayca yıkanıp gitmeleridir. Bu ürünler cilde nem vermezler. Günde 2 kez bu ürünlerin kullanılması ve cildin temizlenmesi önerilir.

Toner’ler: Ciltte kalan makyaj artıklarını ve eser miktarlardaki kimyasal kalıntıları temizlerler ve cildin nemini sağlar. Cilde yenilenmişlik, tazelik hissini verir. Cildin en üst katmanları ölü hücrelerden oluşursa da, bu tabakalar cildin doğal neminin korunmasında önemlidir. Tonerler nemin, cildin derinliğine işlemesini ve kalmasını sağlarlar. Alkol içermeyenleri tercih edilmelidir. Alkol cildi kurutabilmektedir.

Cildin üst katmanlarındaki ölü hücreler belirli aralıklar ile dökülürler. Ancak herhangi bir nedenle dökülmezler ise, kalın katmanlar oluştururlar. Bu tabakaların fazla kalın olması, ciltteki gözeneklerin daha belirgin olmasına, cildin daha soluk ve renksiz görünmesine neden olur. Bazı soyucu (exfoliant) kozmetikler, bu katmanları ortadan kaldırır. Bir çok bitkisel sütler ve asitler, bu amaçla yaygın olarak kullanılırlar. AHA ve BHA içeren exfoliant’lar içerdikleri kimyasal madde konsantrasyonu ve pH’larına göre daha derinlere kadar soymak yeteneğine sahiptirler. Bazı ciltlerde aşırı etkiler yaratabilir ve yanıklar oluşturabilirler. Bazı exfoliantlar pürtüklü yapılar içerirler. Bu tip ürünler yeni hücrelerede zarar verebilmektedir. Exfoliantların bir başka özelliğide ciltte yenilenmeye neden olmaları ve yeni oluşmakta olan kırışıkların da giderilmesini sağlamalarıdır. Kullanılan ürünün tüpüne ve kullanım önerilerine göre kullanılmalıdırlar.

Cildiniz için kullanacağınız bir diğer kozmetik yardımcı da nemlendiricilerdir (Moisturizers). Nasıl tüm bedeniniz hücrelerinin bol bol suya ihtiyacı varsa, direk dış ortam ile karşı karşıya olan ciltte nem ihtiyacı fazladır. Nemlendiriciler cildin ihtiyaç duydukları nemi sağlarlarken aynı zamanda da cilt için son derece zararlı olan UV ışınlarına karşıda Güneşten Koruma faktörü (SPF) içerirler. Gece kullanılan ve daha yoğun nem sağlayan kozmetik ürünler ise cildin su dengesini sağlamada özel bir yere sahiptir. Su dengesi sağlanmış bir ciltte görünüm daha ipeksi ve parlak olurken, kırışık oluşumu da azalacaktır. Nemlendiricilerin günde 2 kez kullanılmaları genelde önerilmektedir. Kullanılan ürünün özelliklerine ve kullanma talimatına göre ürünleri kullanmanız gerekir. Nemlendiricilerde özellikle son yıllarda doğal kaynaklar kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları Aloe Vera, Jojoba yağı ve papatyadır. Ayrıca vitaminler, antioksidan maddeler bu tip ürünlerde yer alırlar.

Genelde nemlendiriciler renksiz ve kokusuzdurlar.  Gündüz nemlendiricilerinde mutlaka SPF olmasına gece nemlendiricilerinde ise daha yoğun nemlendirici özellikler olmasına dikkat ediniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar