Kategori | Genel

Ter kokusunu nasıl önleriz?

Hele sıcaklarda daha da beter… Ter kokmamak o kadar zor ki… Yine deodoranları bitirip bitirip, şişe koleksiyonları yapacağız…

Çoğu deodoran reklamında ne olur?.. Kız ya da adam sevgilisiyle buluşur, biri kötü kokar, öbürü kaçar. Sonra bir deodoran alınır, sıkılır, kaçan, aşık olur… Zaten sıcak şartlarda öpüşüp sevişmek zorken bir de kötü kokulara katlanmamak lazım. Biz yine zamanı gelirken neler yapmanız gerektiğini bir bir anlatalım, sevenleri ayırmayalım. Ya da fırsatların önünü açalım.

İlk şart hijyen koşullarına dikkat etmek. Uygun bir deodoran kullanımı terlemeye karşı mücadelede önemli bir etken. Bilinenin aksine, deodoran sadece hoş kokmak için tercih edilen ve gün boyu kullanım kolaylığı sunan pratik bir koku malzemesi değil. Asıl görevi terlemeye karşı tedbir alması ve vücudu ter kokusundan kurtarması. Tabii ki içindeki çiçek özleri, hatta kimindeki pudra hoş kokmayı sağlıyor.

Neden terliyoruz?

ter kokusuna ne iyi gelirTerleme tüm sağlıklı insanlarda olması gereken vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olay. Derinin nemli kalması ve vücut ısısının düzenlenmesi için terlemek şart. Peki bu ter kokusu neden oluyor? Aslında bu bezlerde üretilen ter, kokusuz bir sıvı. International Hospital Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu koltuk altında bulunan ter bezlerinin fazla çalışması sonucunda aşırı terleme ve burada bulunan bakteriler nedeniyle kötü, hoş olmayan bir koku ortaya çıktığını belirtiyor. Koltuk altından aşırı terleme ve sonucunda oluşan kötü kokular kişinin sosyal hayatını önemli derecede etkiliyor, hatta ciddi psikolojik sorunlara bile sebep oluyor. Terleme konusunda kadınlar erkeklere oranla daha şanslı çünkü daha az terliyorlar. Özellikle hamilelik dönemlerinde kadınlarda apokrin salgının kesilmesine bağlı olarak koku azalıyor.

Ter kokusunu nasıl önleriz?

Vücut ısısını terleyerek dengelediğimiz için günde normal olarak ortalama bir litreden fazla ter üretiyoruz. Spor yapmak, hava sıcaklığı, heyecanlanmak ve tiroid hastalığı, enfeksiyonlar gibi bazı sağlık sorunları daha fazla terlemeye neden oluyor. Peki önlemek için ne yapmak gerek?

  • Duş yaparken koltuk altınızı ve kasıklarınızı çok iyi yıkayın ve deodoranlı bir sabun kullanın.
  • Giysilerinizi, üzerlerinde bakterilerin yaşamaması için her gün değiştirin ve sık sık yıkayın.
  • Pamuk gibi doğal kumaşların teri daha iyi emdiğini ve daha çabuk buharlaşmasını sağladığını bilin.
  • Düzenli günlük antibakteriel sabun ile yıkayın.
  • Antiperspirant deodoran kullanın


Yanlış uygulamalardan kaçının

Deodoran kullanımının en önemli kuralı, deodoranın temiz ve kuru koltuk altına uygulanması. Terli bir koltuk altına deodoranı sıkmak, oluşmuş ter kokusu ile deodoranın parfümünün karışımından oluşan daha kötü bir kokuya neden oluyor. Sprey deodoranları, koltuk altına 15 cm’lik mesafeden kutu dik tutularak püskürtülmeli. Eğer sprey antiperspirant özelliğe sahip pudralı bir deodoran ise çalkalandıktan sonra kullanın. Koltuk altına sürülerek uygulanan roll – on ve stick deodoranların da kuru ve temiz koltuk altına uygulanması gerekiyor. Gün içinde tekrar deodoran kullanma ihtiyacı hissedildiğinde koltuk altının tekrardan temizlenip kurulanması, en iyi sonucu veriyor. Ben bunları zaten biliyorum diyorsanız “azınlıktasınız” demektir. Eczacıbaşı Beiersdorf tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de kadınlar, deodoranı genellikle terledikten sonra ve kıyafetlerinin üzerine sıkıyorlar.

 

Araştırmadan ilginç sonuçlar
Eczacıbaşı Beiersdorf’un Türkiye’de deodoran kullanımı ile ilgili yaptığı araştırmaya göre:

  • Deodoran kullanıcıların yüzde 57’si kadın, yüzde 43’ü erkek.
  • Kullananların yüzde 55’i 21 – 34 yaş arası.
  • En çok kullanılan deodoran tipi spreyler.
  • Kullanmayanların çoğunluğunu evliler oluşturuyor
  • Deodoran kullanmayanların eğitim seviyeleri kullananlara göre daha düşük.

 

Anti perspirantlar zararlı değil

Halk arasında deodoranlar konusunda yanlış bilinen doğrular var. Bu inanışların başında antiperspirant deodoranların meme kanserine yol açtığı iddiası geliyor. Uz. Dr. Saraçoğlu kanser yapma iddiasını kesin bir dille reddediyor. Kısacası anti perspirant deodoranlar kanser yapmıyor! Neden mi? Çünkü terleme sadece koltuk altından gerçekleşmiyor. Tüm cilt terliyor. Bu nedenle birkaç saatliğine koltuk altı bölgesinin terlememesi sorun yaratmıyor. Ama yine de dünyada bunu tartışması devam ediyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar